04/11/2023
Beer Team 15 18 10 10 - 53 -
Σκακιστές 16 10 15 13 - 54 -

Στο τέλος κερδίζουν οι Σκακιστές!

Προβλημάτισαν έντονα με την εικόνα τους, είχαν τους συνήθεις υπόπτους τους σε κακή μέρα, όμως οι Σκακιστές βρήκαν και πάλι τον τρόπο να χαμογελάσουν τελευταίοι, επικρατώντας στο νήμα της Beer Team που αδίκησε αφόρητα τον εαυτό της στο κρίσιμο τελευταίο δίλεπτο. Έκτη νίκη για τους ερυθρόλευκους που παραμένουν στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα, μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ομάδα των αδερφών Μαυράκη που γνώρισε την έκτη ήττα της στον 2ο όμιλο της Development League, παραμένοντας στη ζώνη του υποβιβασμού.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης που σημαδεύτηκε από την αποβολή του Θεοδοσόπουλου με δύο τεχνικές ποινές. Παρότι ξεκίνησαν μουδιασμένα το ματς, οι Σκακιστές ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Χατζάκη (7π.), Μιχαηλίδη (4π.), Κανδηράκη (3π.) και Αθανασίου (2π.). Η Beer Team έκλεισε την πρώτη περίοδο ούσα πίσω μόλις με ένα πόντο, αφού κατάφερε να απαντήσει με καλάθια των Θεοδοσόπουλου (4π.), Μεταξά (3π.), Κρεκούκη (3π.) και Μ. Μαυράκη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προστάτεψαν αποτελεσματικά το καλάθι τους, ενώ διένυσαν και το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, χάρη στους Μαρφαντά (5π.), Κρεκούκη (4π.), Σούλτη (4π.), Α. Μαυράκη (4π.) και Ανδρόνικο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Σκακιστές, παρά την προσπάθεια των Μιχαηλίδη (4π.), Χατζάκη (2π.), Γερογιάννη (2π.) και Αθανασίου (2π.) βρέθηκαν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό, όντες αρκετά άστοχοι και νευρικοί. Σκορ ημιχρόνου, 33-26.

Μετά την ανάπαυλα το γνωστό σκακιστικό δίδυμο των Αθανασίου (7π.) και Μιχαηλίδη (6π.) έδειξε ψήγματα του ταλέντου του, ισορροπώντας γρήγορα την κατάσταση. Η Beer Team, από την άλλη, με καλάθια των Ανδρόνικου (4π.), Σούλτη (2π.), Ανδρέα (2π.) και Μάριου (2π.) Μαυράκη διατήρησε έστω και με δυσκολία το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Beer Team συνέχισε να βγάζει ενέργεια και με πρωταγωνιστές τους Ανδρόνικο (3π.), Α. Μαυράκη (3π.), Μαρφαντά (2π.) και Κρεκούκη (2π.) έφτασαν στο σημείο να προηγούνται με 53-49 λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Η εμπειρία των Σκακιστών, όμως, και το άγχος που έπνιξε τους γηπεδούχους έφεραν τούμπα το ματς. Με Κανδηράκη (8π.), Χατζάκη (3π.) και Μεγαγιάννη (2π.) να βάζουν μεγάλα σουτ, οι Σκακιστές αντέδρασαν έγκαιρα και έφτασαν σε μία ακόμη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Beer Team είχε 15/58 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 14/25 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 7 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Σκακιστές είχαν 18/40 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 9/28 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Κανδηράκης με 11 πόντους, έχοντας 3/7 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Οδυσσέας Σούλτης με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Beer Team (Μαυράκης): Ανδρόνικος 10, Θεοδοσόπουλος 4, Κρεκούκης 9, Μαρφαντάς 7 (1), Μαυράκης Α. 9 (1), Μαυράκης Μ. 5 (1), Μαχαλιάς, Μεταξάς 3, Σούλτης 6.

Σκακιστές (Μπουργαζάς-Αντωνάκης): Αθανασίου 11, Αντωνάκης, Γερογιάννης 2, Κανδηράκης 11 (3), Μεγαγιάννης 2, Μιχαηλίδης 14, Μπουργαζάς, Χατζάκης 14.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς του αγώνα στο φινάλε.