14/09/2023
Brothers United 10 11 20 21 9 71 -
Cosa Nostra 17 10 14 21 8 70 -

Στο τέλος μιλάει ο Κουτουζής!

Ιδανική πρεμιέρα πραγματοποίησαν το βράδυ της Πέμπτης οι Brothers United, επικρατώντας της μαχητικής Cosa Nostra στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης με καλάθι του ηγετικού Παύλου Κουτουζή μόλις 2,3’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Οι δύο ομάδες μας χάρισαν ένα ματς - διαφήμιση για τη διοργάνωση και έδειξαν αμφότερες ότι είναι έτοιμες να πρωταγωνιστήσουν στις κατηγορίες τους. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Ούσα πιο συγκεντρωμένη και εκμεταλλευόμενη το μουδιασμένο ξεκίνημα των αντιπάλων της, η Cosa Nostra ξεκίνησε ιδανικά το ματς, παίρνοντας γρήγορα διψήφιο προβάδισμα με πρωταγωνιστές τους Κάκιο (6π.), Γονιδάκη (5π.), Μοίρα (3π.) και Μπρούστα (3π.). Οι Πράσινοι άργησαν, αλλά βρήκαν τα πατήματά τους, μειώνοντας τη διαφορά με καλάθια των Μπιτζή (5π.), Κουτουζή (2π.) και Κανελλόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το ματς ήταν πιο μοιρασμένο με τους μετέπειτα νικητές να επικρατούν στο επιμέρους σκορ με 11-10. Ο αρχισκόρερ της ομάδας Κουτουζής (8π.) άρχισε να βρίσκει ρυθμό, ενώ στην αντίπερα όχθη η πολυφωνία των Μαφιόζων ήταν ο βασικός λόγος διατήρησης του προβαδίσματος στην ανάπαυλα. Σκορ ημιχρόνου, 21-27.

Στην τρίτη περίοδο οι Brothers United διένυσαν ίσως το καλύτερο διάστημά τους στο ματς, ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση, έχοντας στην αιχμή του δόρατος τους Κουτουζή (9π.), Πίτο (5π.), Κανελλόπουλο (4π.) και Ροδίτη (2π.). Η Cosa Nostra απάντησε με Φλυτζάνη (5π.), Κάκιο (4π.), Ρες (3π.) και Μπρούστα (2π.), όμως απώλεσε το προβάδισμά της και... το δράμα ξεκίνησε. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-41.

Απόλυτη ισορροπία στην τέταρτη, αλλά όχι τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 21 πόντους και να μας προσφέρουν ένα τρομερό μπασκετικό θέαμα με άφθονο σασπένς και συνεχείς εναλλαγές. Οι Brothers σκόραραν με Μπιτζή (7π.), Κανελλόπουλο (6π.) και Κόντο (5π.), η Cosa απάντησε με Μπρούστα (8π.) και Μούρτζη (6π.), όμως οι δύο παρέες δεν κατάφεραν να “λύσουν τις διαφορές’’ τους. Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 62-62.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οι μεγάλες προσωπικότητες των δύο ομάδων βγήκαν μπροστά, μιλώντας την κρίσιμη ώρα. Ο Γονιδάκης (6π.) φώναξε “παρών” πίσω από τα 6.75μ., όμως ο Κουτουζής είπε τελικά την τελευταία λέξη, δίνοντας το ροζ φύλλο στην ομάδα του με τρομερό καλάθι σχεδόν στην εκπνοή.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brothers United είχαν 17/44 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 16/33 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Cosa Nostra είχε 14/40 δίποντα, 12/40 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Κουτουζής με 28 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 43 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κάκιος με 13 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και ¾ βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Brothers United (Καράμπελας) : Ανωγειαννάκης 2, Καλαματιανός, Κανελλόπουλος 13, Κουτουζής 28 (4), Κόντος 9 (1), Μπιτζής 12 (2), Πίτος 5, Ροδίτης 2.

Cosa Nostra (Γονιδάκης) : Γονιδάκης 17 (5), Κάκιος 13, Μαυρίδης 6, Μοίρας 5 (1), Μούρτζης 6 (2), Μπρούστας 13 (3), Ρες 5, Τζαχρίστας, Φλυτζάνης 5 (1), Χατζησυμεωνίδης.

Τι μας άρεσε : Το άκρως δραματικό φινάλε της αναμέτρησης.