16/12/2023
Iron Maidan 11 12 10 17 - 50 -
G-vana 13 10 12 20 - 55 -

Στο τέλος μίλησε η G-vana!

Τη δωδέκατη νίκη στο πρωτάθλημα έκανε η G-vana, καθώς επικράτησε με 50-55 τους μαχητικούς Iron Maiden σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος.

Νωθρό το ξεκίνημα και για τις ομάδες καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτερη στο νήμα να τελειώνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 11-13.

Έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με τον εξαιρετικό Λημνίδη να βρίσκει λύσεις επιθετικά και να σημειώνει 8 πόντους. Νικήτας και Ζιάκανος με 6 και 7 πόντους αντίστοιχα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο για την G-vana, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισσόπαλες στο 23-23.

Χέρι χέρι και στην επανάληψη οι δύο ομάδες, καμιά δεν κατάφερε να πάρει διαφορά και να ξεφύγει στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 2 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ανέλαβε δράση ο Ζιάκανος σκοράροντας 11 κρίσιμους πόντους και δίνοντας έτσι σπουδαία νίκη στην G-vana με 50-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζιάκανος με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λημνίδης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 0/8 βολές, 19/35 δίποντα και 4/26 τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 20 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 6/21 βολές, 17/45 δίποντα και 5/16 τρίποντα, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 16 λάθη.

Iron Maiden (Κίσσας): Κίσσας, Καλκοπέδης 2, Κατσάνος, Κόντης 6, Λημνίδης 18 (2), Μακρής 5 (1), Μακρής 4, Μαλτέζος 3 (1), Μαλτέζος 6, Παληγιάννης 6

G-vana (Ψωμιάδης): Ζιάκανος 23 (3), Λιάνας, Μοσχόπουλος 2, Νικήτας 12, Τσατσαλής, Τσιμπούρης 8, Φραγκούλης 4, Ψωμιάδης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το κλειστό παιχνίδι μέχρι το τέλος!