11/10/2019
Στιφάδο Bulls 20 11 13 12 - 56 -
Souvlakers 13 4 11 21 - 49 -

Στο τέλος μίλησε η εμπειρία!

Μπορεί να τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους μαχητικότατους Souvlakers, όμως οι πιο… έμπειροι σε τέτοια ματς Στιφάδο Bulls, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 56-49 και να κάνουν το 4/4 στην Elite League.

Ισορροπημένο ήταν το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους Souvlakers να βρίσκουν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν από τους Στιφάδο (10-10 στο 6’). Οι «Ταύροι» στα τελευταία λεπτά έτρεξαν ένα σερί 10-3 με τους Πρόκο, Μπασδάνη και Πολυτάρχου και προηγήθηκαν στο 10’ με 20-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Στιφάδο. Η ομάδα του Κοσμίδη κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 11-4, «έχτισε» διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Καττής ήταν αυτός που τράβηξε το… κουπί στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των JJ και Πρόκου. Στον αντίποδα, οι «κίτρινοι» πήραν σκορ από τους Τοκατλίδη και Δάμη, όμως τα πολλά αβίαστα λάθη τους έκαναν να βρίσκονται με την… πλάτη στον τοίχο.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Souvlakers έδειχναν να παίρνουν μπρος, αφού έριξαν την διαφορά κάτω από τοπ ψυχολογικό όριο των 10 πόντων, χάρη στα καλάθια των Δάμη, Γεωργίου και Αγγελόπουλου (35-26). Η… απάντηση των Στιφάδο δεν άργησε να έρθει. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-2 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (44-28) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Αποφασισμένη να φέρει τούμπα το ματς παρουσιάστηκε στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ποντίκη. Με τον Αγγελόπουλο να… «πυροβολεί» πίσω από την γραμμή των 6.75 και τον Σουρουλίδη να έρχεται από τον πάγκο και αποτελεί μια επιπλέον λύση στην επίθεση, οι Souvlakers μείωσαν σε 50-43, 4:50 πριν την λήξη και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Τελικά, οι Στιφάδο με όπλο την εμπειρία τους, κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα και να πάρουν έστω και δύσκολα τη νίκη με τελικό σκορ 56-49. Έτσι, η ομάδα του Κοσμίδη έκανε το 4-0 στην Elite, ενώ οι Souvlakers πήγαν στο 1-3.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Καττής με 14 πόντους (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Barkshire με 7 πόντους (3/5 δίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/37 δίποντα (32,4%), 4/17 τρίποντα (23,5%) και 20/30 βολές (66,7%). Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/41 δίποντα (43,9%), 4/26 τρίποντα (15,4%) και 1/4 βολές (25%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Πρόκος 10 (2), Παναγιωτόπουλος, Καττής 14 (1), Μαστρακούλης, Χριστόπουλος 10, Πολυτάρχου 5 (1), Παγουλάτος, Μέλλος 10, Μπασδάνης 6, Βαρβιτσιώτης 1

Souvlakers (Ποντίκης): Δάμης 10, Σουρουλίδης 4, Barkshire 7, Αγγελόπουλος 12 (4), Μαγγιώρος, Τοκατλίδης 2, Σαρρής, Γεωργίου 12, Τζαβάρας, Σταματόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το κάρφωμα του Γεωργίου μπροστά σε άμυνα ήταν χωρίς αμφιβολία το highlight του παιχνιδιού.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μαγγιώρου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.