04/02/2020
Φα.Πα. 11 16 9 12 - 48 -
Bar Χελώνα 12 18 6 11 - 47 -

Στο τέλος μίλησε η ΦΑ.ΠΑ

Το βράδυ της Τρίτης στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής, η ΦΑ.ΠΑ. αντιμετώπισε την Bar-Χελώνα. Το παιχνίδι δεν ήταν σίγουρα για καρδιακούς, ενώ είναι σωστό το ρητό που λέει ότι αν θες να δεις μπάσκετ, δες τα τελευταία λεπτά. Οι 2 ομάδες έδωσαν σόου καθώς ο αγώνας ήταν φανταστικός. Εν τέλει, το ματς κρίθηκε στην τελευταία επίθεση, με τα λάθη να στοιχίζουν στην Bar-Χελώνα μία πάρα πολύ σημαντική νίκη!

Στα ίδια επίπεδα ήταν οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός ήταν χαμηλός, το ίδιο και το τέμπο του αγώνα. 8 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο captain Γεράνιος για την ΦΑ.ΠΑ., ενώ 4 πόντους είχε ο Κωτσόπουλος για τις «χελώνες». 1 τρίποντο έβαλε και ο πάντα αποδοτικός Λαμπρόπουλος για το 11-12!

Οι ομάδες πάτησαν το γκάζι στην 2η περίοδο του παιχνιδιού. Ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος με κύρια αιτία τον Γεράνιο και τους 10 πόντους που έβαλε στο «πιτς φιτίλι». Ακολούθησε ο combo guard της ομάδας Μαυρογιάννης με 5. Στο απέναντι στρατόπεδο, 2 τρίποντα έβαλε ο Λαμπρόπουλος και 3 καλάθια ο Σκιαδάς. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για το διάλλειμα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 27-30 υπέρ των φιλοξενούμενων!

Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο 3ο δεκάλεπτο. Οι παίχτες σαν να ξέχασαν να σουτάρουν, ήταν πολύ άστοχοι ενώ έγιναν και πολλά λάθη. 6 από τους 9 πόντους της ΦΑ.ΠΑ. είχε ο Λούης ενώ 5 από τους 6 πόντους της Bar είχε ο Σπανός. Οι 2 αρχηγοί έκαναν το βήμα μπροστά όταν χρειάστηκε και το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο αγωνιώδες!

Με το σκορ να είναι ισόπαλο (36-36), όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. 5 πόντους είχε ο Ζάρλας που τα «έσπασε» κατά την διάρκεια του αγώνα με 2/19 δίποντα ενώ 2 καλάθια ο σούπερ Σκιαδάς. Η Bar-Χελώνα ήταν μπροστά με 1 πόντο και περίπου 16 δεύτερα να απομένουν. Και εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα για την Φαρμακευτική, ο Γεράνιος με 1 κλέψιμο έδωσε ασίστ στον Μαυρογιάννη, με αποτέλεσμα η ΦΑ.ΠΑ. να πάρει ακόμα 1 ροζ στην κόψη του ξυραφιού, αυτή την φορά με σκορ 48-47!

Mvp ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ (3-3), 2 ασίστ και 2 λάθη σε 33:48 λεπτά. Σούταρε 8/9 δίποντα (88,9%), 3/8 τρίποντα (37,5%) και 3/5 βολές (60%). Για τις «χελώνες» παρά τον τραυματισμό του ξεχώρισε ο Δημήτρης Κωτσόπουλος με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 27:49 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/8 δίποντα (25%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η ΦΑ.ΠΑ. είχε 15/33 δίποντα (45,4%), 3/19 τρίποντα (15,8%), 9/18 βολές (50%), 37 ριμπάουντ (7-30), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 16 λάθη. Η Bar-Χελώνα είχε 15/58 δίποντα (25,9%), 3/21 τρίποντα (14,3%), 8/13 βολές (61,5%), 45 ριμπάουντ (21-24), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη.

ΦΑ.ΠΑ. (Στασινόπουλος): Μαυρογιάννης 11, Σπανός 2, Μπόχαλης 1, Γεράνιος 28, Χύτας, Λιόπετας 4, Θεοδοσιάδης, Στασινόπουλος , Κόκκινος 2.

BarΧελώνα (Παπαδόπουλος): Σκιαδάς 10, Λαμπρόπουλος 9, Παπαδόπουλος 2, Ζάρλας 9 (20 ριμπ), Κωτσόπουλος 5 (9 ριμπ), Τσίρος, Σπανός 7 (9 ριμπ), Σταθόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια και των 2 ομάδων καθώς έδωσαν το 110%!