22/01/2020
Mafia Ballers 13 12 9 18 - 52 -
Tsouvalia 11 19 15 15 - 60 -

Στο τέλος, θα κρατήσουν τους βαθμούς της νίκης, τα Tsouvalia.

Για την ένατη αγωνιστική, οι Mafia Ballers με πολύ καλό σερί 6-2 στον δεύτερο όμιλο της Winter Development League 2, υποδέχτηκαν τα Tsouvalia που βρίσκονται επί κεφαλής του ομίλου με σερί 7-1. Οι Mafia Ballers ήθελαν να πιάσουν στην κορυφή τα Tsouvalia, ενώ τα Tsouvalia δεν είχαν σκοπό να χάσουν την πρωτιά, με αποτέλεσμα να δούμε ένα πολύ έντονο και δυνατό παιχνίδι ανάμεσα στους δύο αντιπάλους.

Στην πρώτη περίοδο τα Tsouvalia δυσκολεύτηκαν πολύ στο να μαρκάρουν τον Κώτσο ο οποίος θα πετύχει 11 πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και θα ξεχωρίσει για τους Mafia Ballers. Η περίοδος έληξε 13-11 υπερ των Mafia Ballers και από τα Tsouvalia ξεχώρισε ο Σωτηρόπουλος με 6 πόντους και ακολούθησε ο Ράπτης Αλέξανδρος με 4.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν εξίσου δυνατό με πολύ πάθος εκατέρωθεν με τα Tsouvalia να είναι λίγο πιο εύστοχα και να οδηγούν στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ με 25-30. Από τους Mafia Ballers ξεχώρισε ξανά ο Κώτσος με 5 πόντους, ενώ πέτυχε και το πρώτο τρίποντο της ομάδας του. Για τα Tsouvalia ο Κυριακίδης πέτυχε 2 τρίποντα, ενώ 6 πόντους θα έχει και ο Μαρκόπουλος με 1 τρίποντο και ο Ράπτης Αλέξανδρος θα βάλει άλλους 4 πόντους.

Η τρίτη περίοδος θα σταθεί η πιο κακή για τους Mafia Ballers καθώς έμειναν τα πέντε πρώτα λεπτά χωρίς να πετύχουν καλάθι. Έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πλησίασαν στο σκορ 32-34, αλλά τα Tsouvalia απάντησαν με ένα σερί 8-0. Το δεκάλεπτο έληξε 34-45, με σκορ περιόδου 9-15. Στην τρίτη περίοδο πολύ καλός για τους Mafia Ballers, ήταν ο Αδαμάκης με 7 πόντους (1 τρίποντο), ενώ για τα Tsouvalia ξεχώρισε ο Μαρκόπουλος με 4 πόντους (1 τρίποντο) και ο Ράπτης Αλέξανδρος με 3.

Στην τέταρτη περίοδο οι Mafia Ballers έκαναν τα πάντα να γυρίσουν το σκορ και είχαν την καλύτερη επιθετικά περίοδο. Αν και κέρδισαν στο επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 18-15, η σταθερή επιθετική παραγωγή πόντων από τα Tsouvalia και σε αυτήν την περίοδο δεν επέτρεψε τη ανατροπή με τελικό σκορ 52-60 υπερ των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 25/37 βολές, 9/29 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 41 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 1 assist, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 26/39 βολές, 11/42 δίποντα και 2/24 τρίποντα. Πήραν 44 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 5 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και δεν είχαν κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Ράπτης (Tsouvalia) που πέτυχε 17 πόντους έχοντας 11/14 βολές, 3/8 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 14 ριμπάουντ (6 επιθετικά) με τελικό efficiency 17 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Κώτσος (Mafia Ballers) που πέτυχε 26 πόντους έχοντας 14/15 βολές, 3/6 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ (2 επιθετικά) και μοίρασε 1 assist, με τελικό efficiency 21 (Λάθη:3).

Mafia Ballers (Eridon Bebriou): Αδαμάκης Ιωάννης 9(1), Αμοργιανός, Βόγκλης, Γρούντας 4, Καραγιαννίδης (reb O-D/3-8), Κώτσος 26(2), Μπουγιούκας 12, Σιδηράς 1.

Tsouvalia (Ράπτης Αλέξανδρος): Αρσενικός 5, Γεωργίου 3, Κυριακίδης 8(2), Μαγγανάς, Μαρκόπουλος 14(double-double / reb O-D/2-11), Παπαθανασίου 4, Πετράκης 2, Ράπτης Αλέξανδρος 17, Ράπτης Ιωάννης, Σωτηρόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Ήταν ντέρμπι και τα 40’.

Τι δεν μας άρεσε: Οι εσωτερικές αψιμαχίες και o εκνευρισμός στον πάγκο των Mafia Ballers.