12/06/2020
ReTirees 17 10 13 14 - 54 -
Paliagoura 13 13 6 7 - 39 -

Στο τέλος το καθάρισαν οι ReTirees!

Δύσκολα για τριάντα λεπτά έβαλαν τα Paliagoura στους ReTirees, αφού μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν στον πόντο. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Νίκου Κουσούλη συγκεντρώθηκαν και σε συνδυασμό με την έλλειψη αλλαγών των αντιπάλων τους κέρδισαν το παιχνίδι με 54-39.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι ReTirees και με εύκολα καλάθια προηγήθηκαν με 8-3 (3′). Όμως ο Κασκάνης πήρε το όπλο του και με οχτώ σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στα Paliagoura 8-11 (7′). Μετά από τάιμ άουτ οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, πήραν πίσω το προβάδισμα και η λήξη της περιόδου τους βρήκε μπροστά με 17-13. Ο Γιαμαίος πέτυχε έξι και ο Κατιάκος πέντε για τους ReTirees, ο Κασκάνης είχε 10 για τα Paliagoura.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, καθώς σε κάθε καλάθι που πετύχαινε η μία ομάδα υπήρχε αντίστοιχη απάντηση από την αντίπαλη. Έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-26 με τον Χατούνογλου να βάζει τέσσερις πόντους και τον Κατιάκο τρεις για λογαριασμό τους, ενώ για τα Paliagoura Κασκάνης, Μούσουρας και Δασκαλόπουλος είχαν από τέσσερις έκαστος.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου τα Paliagoura προσπαθούσα και είχαν καταφέρει μέχρι έναν βαθμό να μείνουν κοντά στο σκορ και στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, 33-30 (27′). Όμως σε εκείνο το σημείο ένα ξέσπασμα των ReTirees έγραψε το 40-32, προβάδισμα που ήταν το μεγαλύτερο σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Αυτό ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου με τον Κατιάκο να προσθέτει τέσσερις πόντους και τον Πλεξουσάκη τρεις για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κασκάνης ήταν πρώτος σκόρερ από τους φιλοξενούμενους με τέσσερις.

Στην τελευταία περίοδο πλέον και τα Paliagoura προσπάθησαν και έριξαν την διαφορά στις δύο κατοχές, 40-36 (32′). Όμως με ένα σερί 11-1 από μεριάς ReTirees η διαφορά έφτασε στο +14 (51-37, 37′) και η υπόθεση νίκη ξεκαθάρισε οριστικά. Οι ReTirees νίκησαν με 54-39 και είχαν τον Γιαμαίο πρώτο σκόρερ με πέντε πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Μούσουρας πέτυχε τέσσερις.

Καλύτερος του παιχνιδιού ο Κατιάκος με 14 πόντους (6/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/5 βολές), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τα Paliagoura καλύτερος ο Κασκάνης με 17 πόντους (7/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι ReTirees είχαν 21/52 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 3/8 βολές, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη. Τα Paliagoura είχαν 15/45 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 6/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 12 λάθη.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής (7ρ), Γιαμαίος 13 (1τρ 7ρ), Κατιάκος 14 (12ρ), Τσαντζαλής 2 (7ρ), Στόλης 5 (1), Πλεξουσάκης 8 (1), Χατούνογλου 12, Δεδούσης.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Βελέντζας 1, Δασκαλόπουλος 6 (19ρ), Κασκάνης 17 (6ρ), Κωστάκης 4, Μούσουρας 11 (1τρ 9ρ), Τομαράς (9ρ).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι δεδομένου της αποχής των ομάδων για πάνω από τρεις μήνες.