27/11/2023
Χαρμάνι Μιλάνο 5 13 15 11 - 44 -
Patras Chicken Nuggets 12 17 12 10 - 51 -

Προσπάθησαν οι Harmani, όμως στο τέλος χαμογέλασαν οι Chicken Nuggets

Harmani Milano και Chicken Nuggets μέτρησαν τις δυνάμεις τους στο Πάρκο, σε ένα αρκετά physical παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές εκμεταλλευόμενοι τα κενά διαστήματα των αντιπάλων τους.

Οι Nuggets από την αρχή κιόλας του αγώνα θέλησαν να έχουν τα πάνω χέρι ώστε να χτίσουν σιγά σιγά μια σημαντική διαφορά. Πράγματι, το κατάφεραν σε ένα βαθμό πηγαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 7 (5-12). Στη συνέχεια, οι Harmani έψαχναν αντίδραση και τη βρήκαν μέσω της καλής επιθετικής τους λειτουργίας. Σκοράροντας 15 πόντους, κατάφεραν να μειώσουν στους 4 στο τέλος του ημιχρόνου (20-24) και να κάνουν το παιχνίδι πάλι ντέρμπι.

Με την αρχή του δευτέρου μέρους, οι Nuggets έδειχναν και πάλι αποφασισμένοι να μην αφήσουν τους Harmani να πλησιάσουν. Με ωραίο μπάσκετ, καλές συνεργασίες αλλά και τον κόσμο που είχε έρθει να παρακολουθήσει να είναι στο πλευρό τους, πήραν ώθηση να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά στους 8 (33-41). Πλέον, οι Harmani έπρεπε να βρουν κάτι δραστικό ώστε να αντιδράσουν και να γυρίσουν το ματς. Αυτό δεν έγινε, καθώς η άμυνα των Chicken Nuggets ήταν αρκετά αποτελεσματική ώστε να συντηρήσει το προβάδισμα έως το τέλος. Τελικό σκορ της αναμέτρησης 44-51.