51
Orlando Tragics 14 11 12 10 - 47 -
Aces 8 16 11 16 - 51 -

Στο τέλος χάρηκαν οι Aces!

Μία νίκη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες κατάφεραν να πάρουν οι Aces, το βράδυ της Κυριακής 12 Μαρτίου, κόντρα στους Orlando Tragics με 47-51. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ανοιχτό μέχρι το φινάλε, οι Aces αντέδρασαν πιο ψύχραιμα στα κρίσιμα σημεία, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και τις βολές τους, φτάνοντας έτσι τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα (10-10). Οι Orlando Tragics συνέχισαν με ήττα τις υποχρεώσεις τους και υποχώρησαν στο 10-11.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που στο ξεκίνημα του ματς παρουσίασαν καλύτερη εικόνα από τους αντιπάλους τους και βρέθηκαν μπροστά με 11-6. Ο Γιαζιτζόγλου με τρίποντο μείωσε σε 11-8, αλλά ο Μοσχολιός είχε απάντηση πίσω από τα 6,75 για να διαμορφώσει το 14-8 το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μία «κόντρα» στο σκοράρισμα ανάμεσα σε Μοσχολιό και Μουστακάτο, με το σκορ να φτάνει στο 17-13. Οι Orlando Tragics βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν για λίγο, όταν ο Τσαμουράς έγραψε το 22-15. Οι Aces έβγαλαν αντίδραση και με τους Μπατζάκα, Γιαζιτζόγλου και Μουστακιώτη να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, έφεραν το ματς στον πόντο για το 25-24.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυνηγάνε, καθώς αν και έφταναν στην ισοφάριση δεν μπορούσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω για να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Ο Μοσχολιός πήγε την ομάδα του στο +6 (32-26), αλλά οι Κοζανίδης, Γιαζιτζόγλου και Μουστακάτος έφεραν ξανά την ισορροπία για το 32-32. Ο Κωνσταντίνου με δύο προσωπικές ενέργειες, μπροστά και πίσω από την γραμμή του τριπόντου, έκανε το 37-32, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ευμορφόπουλο να «πυροβολεί» από το τρίποντο για το 37-35.

Η προσπάθεια των Aces συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και τελικά απέφερε «καρπούς» καθώς ο Μπατζάκας έβαλε μπροστά την ομάδα του με 39-40. Οι Orlando Tragics πήραν ξανά το προβάδισμα στη συνέχεια, αλλά οι Aces αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να… πεθάνουν. Με το σκορ στο 47-44, ο Μουστακάτος ανέλαβε δράση και με δύο δικά του καλάθια έκανε το 47-48. Το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκε στις βολές, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν αλάνθαστοι και έτσι ήρθε η νίκη με 47-51.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Μουστακάτος με 17 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους κατάφερε να ξεχωρίσει ο Ιωάννης Μοσχολιός με 17 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 14 ριμπάουντ.

Οι Orlando Tragics συνολικά στο ματς μέτρησαν 8/27 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 4/8 βολές, 34 ριμπάουντ, όπως και 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Aces είχαν 18/50 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 9/17 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Orlando Tragics (Σιμιτιάν): Δημακαράκος 4(11ρ.), Κωνσταντίνου 13(3ρ.), Μοσχολιός 17(14ρ.), Σιμιτιάν 9(1ρ.), Τσαμουράς 4(5ρ.)

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 9(13ρ.), Ευμορφόπουλος 5(8ρ.), Κοζανίδης 7(10ρ.), Κοντακιώτης 2(8ρ.), Μουστακάτος 17(1ρ.), Μπατζάκας 11(8ρ.), Τσουτσουράκης

Τι μας άρεσε: Το «δραματικό» φινάλε του παιχνιδιού.