08/10/2023
Hurricanes 17 22 13 4 - 56 -
Couvaliers 14 22 16 15 - 67 -

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν τη δουλειά οι Couvaliers!

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Evolution οι Couvaliers, που το μεσημέρι της Κυριακής 8 Οκτωβρίου κατάφεραν να επικρατήσουν με 56-67 των Hurricanes. Το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα ήταν ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πετύχουν μόλις 4 πόντους!

Οι δύο ομάδες από τις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης ήταν κοντά και καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Couvaliers είχαν το προβάδισμα, μέχρι ο Περσίτσας με τρίποντη εκτέλεση να κάνει το 13-12. Οι πόντοι του ίδιου, αλλά και του Βασιλειάδη κράτησαν τους Hurricanes μπροστά στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 17-14.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, με Κούκη και Πολίτη ώστε να γίνει το προσπέρασμα για το 17-21. Οι Hurricanes ξανά όμως βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τα ηνία, με τους Βλάχο και Ιωαννίδη να κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους και να στέλνουν την ομάδα τους στο +7(37-30). Οι φιλοξενούμενοι έριξαν κάπως την απόσταση και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 39-36.

Το σκηνικό ήταν ίδιο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Hurricanes να απομακρύνονται για μια στιγμή στο +6(47-41) και τους Couvaliers από την άλλη να μην τους αφήνουν να… ηρεμίσουν. Ο Κούκης ήταν για μια ακόμα φορά τρομερά δραστήριος, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από τα σουτ του Χριστοδούλου που ήταν και αυτός που στην τελευταία φάση της τρίτης περιόδου έφερε το σκορ στην ισοπαλία (52-52).

Έτσι όλα ξεκίνησαν από το «μηδέν» στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Hurricanes τα βρήκαν σκούρα. Για αρκετά λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει μόλις 2 πόντους με τον Λατίφη, βλέποντας από την άλλη τους αντιπάλους τους να παίρνουν ψυχολογία και να φτιάχνουν ένα επιμέρους 2-13! Με το σκορ στο 54-65 λιγα λεπτά πριν το τέλος οι Couvaliers είχαν «αγκαλιάσει» πλέον τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 56-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Χριστοδούλου με 25 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από τους Hurricanes ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Λατίφης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Hurricanes είχαν 15/34 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 8/22 βολές, 34 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη και 5 μπλοκ.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Βασιλειάδης 3(2ρ.), Βλάχος 6(5ρ.), Ιωαννίδης 15(8ρ.), Κασσελάκης 4(5ρ.), Λατιφής 12(7ρ.), Μακρής, Πανταζής, Περσίτσας 12(3ρ.), Ρούπας 4(3ρ.), Ρούσσος

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 4(2ρ.), Καζάνης 7(3ρ.), Κούκης 19(12ρ.),Πολίτης4(7ρ.), Σακελλαρίου 2(2ρ.), Τσιρδήμος 6(9ρ.), Χριστοδούλου 25(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο των Couvaliers.