01/10/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 19 13 16 10 - 58 -
Iguana Pacers 17 15 13 20 - 65 -

Στο τέταρτο δεκάλεπτο «καθάρισαν» Αρισταίο και πρόκριση!

Την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του κυπέλλου πανηγύρισαν το βράδυ της Κυριακής 1 Οκτωβρίου οι Iguana Pacers που πήραν μία σημαντική νίκη επί του Αρισταίου με 58-65. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκε να κάνουν ένα μεγάλο ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ώστε να πάρουν τα ηνία στο ματς και να φτάσουν έτσι στο 2-1, με τον Αρισταίο από την άλλη να παλεύει, αλλά να μην τα καταφέρνει κόντρα σε μία ομάδα υψηλότερης κατηγορίας και να μένει στο 0-2.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο ματς, καθώς επιθετικά και οι δύο αντίπαλοι ήταν σε πολύ καλό επίπεδο. Ο Αρισταίος τελικά έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ του προβάδισμα, με το σκορ να γράφει 19-17.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι Iguana Pacers έκαναν το προσπέρασμα με τον Ανδριώτη και τον Στρατομήτρο για το 21-24, αλλά δεν έμειναν για πολύ μπροστά καθώς Παούρης και Φιλιππόπουλος έφεραν «τούμπα» το ματς για το 28-24. Ο Αρισταίος έφτασε και στο +6 (32-26), αλλά η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε από το τρίποντο, με τους Στρατομήτρο και Παπαζαχαρίου να διαμορφώνουν το 32-32, με το οποίο πήγαν στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες.

Το ματς κυλούσε με παρόμοιο τρόπο στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έβλεπαν τους Iguana Pacers να τους πλησιάζουν, όμως ήταν εκείνοι που τελικά κρατούσαν το «τιμόνι». Ο Περδικάρης με τρίποντο έγραψε το 46-42, με τον Γεωργίου να μειώνει σε 46-44. Γκίνη και Γεωργίου μίλησαν τελευταίοι στο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με το 48-45.

Ο Αρισταίος μπήκε καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο 52-45, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Iguana Pacers «πάτησαν γκάζι» και πήραν… παραμάζωμα τους αντιπάλους τους, κάνοντας ένα σερί 0-17 που έφερε το σκορ στο 52-62. Η κούραση φαίνεται να επηρέασε αρκετά τους γηπεδούχους, οι οποίοι έβλεπαν να μην βγαίνουν οι προσπάθειες τους επιθετικά, ενώ και αμυντικά έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να πλησιάσουν με τον Δημητράτο, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο, καθώς το ματς ολοκληρώθηκε στο 58-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Γεωργίου που πέτυχε 15 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 17 ριμπάουντ. Από τον Αρισταίο ξεχώρισε ο Βασίλης Παούρης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Ο Αρισταίος είχε 20/44 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 3/7 βολές, 36 ριμπάουντ, όπως και 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι Iguana Pacers τελείωσαν το ματς με 13/40 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 15/23 βολές, 50 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Επίσης έκαναν 6 κλεψίματα και 5 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 9(5ρ.), Δημητράτος 14(7ρ.), Παούρης 15(10ρ.), Περδικάρης 5(3ρ.), Τζίγκος 4(1ρ.), Τούντας, Φιλιππόπουλος 11(6ρ.), Ψημίτης

Iguana Pacers (Παπαζαχαρίου): Ανδριώτης 4(5ρ.), Γεωργίου 15(17ρ.), Γιαννόπουλος 8(9ρ.), Μοσχέτας 18(5ρ.), Παλάσκας, Παπαζαχαρίου 3(4ρ.), Στατομήτρος 17(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό σερί των Iguana Pacers στο τέταρτο δεκάλεπτο.