43
Lions 15 8 3 17 - 43 -
Anonymous BC 15 17 15 12 - 59 -

Στο χαλαρό οι Anonymous!

Την Τρίτη το βράδυ 23 Ιουνίου στο κλειστό του Enersize, οι Anonymous πήραν σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο επικρατώντας με 43 – 59 των Lions σε ένα ήσυχο ματς.

Τα λιοντάρια προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με δύο καλάθια του Κολοκοτρώνη, αλλά οι Anonymous με 6 πόντους του Δρακόπουλου, τρίποντο του Κώτσια και καλάθι του Ζυγούρη πήραν προβάδισμα με 4 – 11. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με Καρδιακίδη , Κολοκοτρώνη και Παπουρτζή έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μπαλάσκας με βολές και ο Φιλαρτζής έφερναν το ματς στα ίσια(15-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Anonymous μπήκαν δυνατά και με πρωταγωνιστές Μπαλάσκα(6) και Μπουτσικάκη(5) ξέφυγαν στο σκορ καθώς οι γηπεδούχοι σκόραραν δύσκολα με Θεοδοσίου και Καρδιακίδη (20– 28.). Δύο ακόμα καλάθια για τους φιλοξενούμενους από Καστρινό, Ελευθεριάδη και ένα τρίποντο για τους Lions απ’ τον Καρδιακίδη έγραψαν το 23 – 32 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τα λιοντάρια. Πέτυχαν μόλις 3 πόντους με τον Κολοκοτρώνη, με αποτέλεσμα οι Anonymous που βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με Μπουτσικάκη(4),Ζυγούρη, Ελευθεριάδη(4), Μπαλάσκα και Κώτσια εκτόξευσαν την διαφορά στους 21(26 – 47.).

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Κοκκινόμαυροι έριξαν ρυθμούς βρίσκοντας λύσεις με τρίποντο του Ζυγούρη και 4 πόντους του Μπαλάσκα και ο Κολοκοτρώνης με 11 συνεχόμενους πόντους για τους Lions μείωσε 37 – 54. Χειλάκης με δίποντο και Μπουτσικάκης με τρίποντο σφράγισαν την νίκη για τους Αnonymous, ενώ 4 ακόμα πόντοι από τον Κολοκοτρώνη και δίποντο του Θεοδοσίου έγραψαν το τελικό 43 – 59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αχιλλέας Μπαλάσκας με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κολοκοτρώνης με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Lions είχαν 15 – 37 δίποντα, 3 – 13 τρίποντα, 4 – 11 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Οι Anonymous είχαν 21 – 49 δίποντα, 5 – 29 τρίποντα, 2 – 4 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Lions(Ζελάγια): Καλύβας, Ανδρόνικος (8 ρ.), Θεοδοσίου 4 (6ρ.), Καρδιακίδης 9(3ρ.),Κολοκοτρώνη 27 (13ρ.),Παπουρτζής 3.

Anonymous (Χειλάκης): Παπαδόπουλος, Κώτσιας 5, Καστρινός 2, Δρακόπουλος 10(4ασ.), Φιλαρτζής 2(3ασ.), Ζυγούρης 7, Χειλάκης 2, Μπουτσικάκης 10, Μπαλάσκας 14 (10ρ.), Ελευθεριάδης 7 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Τα alley oup του Κολοκοτρώνη!