12/05/2023
Gran Camaria - - - - - 20 -
Flint Tropics - - - - - - -1

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν… Camaria!

Η δεύτερη νίκη στην Summer Development League ήρθε το βράδυ της Παρασκευής 12 Μαΐου για τα Gran Camaria, που πήραν το ματς κόντρα στους Flint Tropics με 67-44. Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν ισορροπημένα στο παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Θανάση Αθανασίου παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο, έλεγξε το ματς και έφτασε στο 2-1. Οι Flint Tropics από την μεριά τους τα βρήκαν… σκούρα στο δεύτερο ημίχρονο, χάλασαν τα ποσοστά τους και έτσι δεν γλίτωσαν την ήττα που τους έριξε στο 1-2.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα, με τον Χρυσίνα ωστόσο να δίνει λύσεις από νωρίς και να βάζει μπροστά την ομάδα του με 11-7. Ο Αρχέλαος με δική του προσπάθεια έγραψε το 11-9, αλλά τα Gran Camaria έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, καθώς το σκορ έφτασε στο 14-9.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία μικρή απόσταση 4-5 πόντων από τους αντιπάλους τους. Όλα αυτά μέχρι το καλάθι του Λαγουρού ο οποίος έκανε το 20-15. Έκτοτε οι γηπεδούχοι έμειναν άπραγοι και με ένα σερί 0-10, οι Flint Tropics έκαναν την αντεπίθεσή τους για το 20-25. Τα Gran Camaria συνήλθαν και διόρθωσαν κάπως την κατάσταση, καθώς με ένα δικό τους 6-0, έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο στο 26-25.

Τα Gran Camaria φαίνεται πως μελέτησαν κάποια πράγματα στην ανάπαυλα και στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν πιο ανεβασμένα. Αρχικά η άμυνα τους άφησε καθηλωμένους στους 25 πόντους τους Flint Tropics, ενώ με σερί καλάθια, Χρυσίνας και Βασίλης και Γιώργος Ζαλακώστας ανέβασαν το σκορ στο 38-25. Οι πρώτοι πόντοι στην περίοδο για τους φιλοξενούμενους ήρθαν έπειτα από εξίμιση λεπτά παιχνίδιου, όταν ο Γράσσος έκανε το 38-27. Η πλάστιγγα είχε γείρει πλέον στην μεριά των γηπεδούχων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο όντας μπροστά με 44-33.

Ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης εκτελώντας μπροστά, αλλά και πίσω από την γραμμή του τριπόντου έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (47-38), όμως τα Camaria έβγαλαν αμέσως αντίδραση και ξέφυγαν ξανά. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να βλέπουν τον χρόνο να λιγοστεύει και τις ελπίδες τους να κάνουν «φτερά». Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε σε υψηλά επίπεδα και το τελικό σκορ έγραψε 67-44.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Χρυσίνας με 12 πόντους, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Από τους Flint Tropics εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με 13 πόντους, 1 ασίστ και 12 ριμπάουντ.

Τα Gran Camaria είχαν 28/53 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 8/21 βολές, 30 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 14 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Flint Tropics τελείωσαν το ματς με 15/44 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 8/27 βολές, 46 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 10 κλεψίματα, 18 λάθη και 4 μπλοκ.

Gran Camaria (Αθανασίου): Ζαλακώστας Β. 9(4ρ.), Τσακανίκας, Σγουρίδης 11(8ρ.), Κουντούρης 2(2ρ.), Καραγιάννης 6(1ρ.), Λαγουρός 6(2ρ.), Χρυσίνας 12(4ρ.), Αθανασίου, Ζαλακώστας Γ. 11(2ρ.), Αθανασόπουλος 10(7ρ.)

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Τζανέτης 3(5ρ.), Αρχέλαος 10(5ρ.), Γράσσος 7(7ρ.), Ευθυμιόπουλος 1(5ρ.), Γκατζηρούλης Σ. 13(12ρ.), Γκατζηρούλης Β. 8(7ρ.), Τσέκερης 2(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων.