03/07/2020
Antilalos BC 11 14 21 16 - 62 -
Basket Maniacs 7 8 12 20 - 47 -

Στον αυτόματο πιλότο ο Αντίλαλος!

Στα μπαράζ ανόδου της Development League βρίσκεται και μαθηματικά ο Αντίλαλος, καθώς για την 20η αγωνιστική του τρίτου ομίλου επικράτησε εύκολα των 6 Basket Maniacs με 62-47 και κλείδωσε την τέταρτη θέση!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Αντίλαλο να προηγείται με 11-5, μετά από 6 συνεχόμενους πόντους του Δαγδιλέλλη και τρίποντο του Σουλτάτου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 11-7, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Στενάκης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο έβαλε ο Negrin.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε στο αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 25-15, με τον Σουλτάτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον Γκολέ να προσθέτει 3. Λίγα πράγματα επιθετικά και σε εκείνο το διάστημα για τους Basket Maniacs, με τον Καλαμιώτη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Αλευριάδη, αφού με τον Σουλτάτο να πετυχαίνει ακόμη 9 πόντους και τον Μάινα να τον ακολουθεί με 4, έφτασε μέχρι και στο +22, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 46-27. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους του Negrin! Σκορ τρίτης περιόδου 46-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Negrin πήρε μπρος και με 13 δικούς του πόντους και έμμεσο τρίποντο του Νούκα, οι Basket Maniacs πλησίασαν στους 5, 49-44, 5:00 για την λήξη. Ωστόσο, ο Αντίλαλος διατήρησε μέχρι το φινάλε το τιμόνι στα χέρια του και με δράστες στην επίθεση τους Θεοδώρου – Ζαμπέτα με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα, επικράτησε με 62-47!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/21 βολές, 13/47 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/23 βολές, 14/40 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος του Αντίλαλου ο Σουλτάτος με 21 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 1/2 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Νούκας με 6 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 2/3 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Αντίλαλος (Αλευριάδης): Σουλτάτος 21 (6), Πλακίδης 2, Ζαμπέτας 7, Μάινας 5, Δαγδιλέλλης 10, Μπαμπλέκος 2, Γκολές 7, Ηλιόπουλος 2, Θεοδώρου 6 (2)

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 24 (2), Καλαμιώτης 5, Δημητριάδης 4, Σασσάς 1, Νούκας 6, Στενάκης 7

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!