01/02/2023
Leontario BC 15 14 15 13 - 57 -
Nickan 12 11 9 6 - 38 -

Στον αυτόματο το Leontario! ston-automato-to-leontaaario

Το Leontario μοιάζει σαν να μην έχει αντίπαλο το τελευταίο δίμηνο, καθώς έφτασε στην όγδοη συνεχόμενη του νίκη, επικρατώντας το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Σπάρτακου, με 57 – 38 απέναντι στην Nickan.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με περίσσεια όρεξη το παιχνίδι, πήγαν σε πολύ γρήγορο ρυθμό και σκόραραν εκατέρωθεν πολλά τρίποντα, με το σκορ είναι 15 – 12 για το Λεοντάριο . Τσιαντής με 4 και Σκούρας με 3 πόντους ήταν οι κυρίαρχοι μέσα στο ζωγραφιστό, με τον Λάππα να σκοράρει δις από τα 6.75, ενώ η Nickan ακολουθούσε στο σκορ μόνο με τρίποντα από Τσίλη(2),Καραβάκη και Μαστορόπουλο.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, γυρνούσαν πολύ όμορφα την μπάλα και με Ξουράφη , Novara, Μεϊδάνη και Χρήστου να δίνουν τις λύσεις, πλησίασαν στον πόντο. Το Λεοντάριο συνήλθε μετά το πεντάλεπτο, καθώς με τον Σκούρα να μαζεύει όλα τα (σκουπίδια) και να βγάζει πάσσες αιφνιδιασμού και τους Πλαγιαννάκο, Βεργόπουλο και Λάππα να βάζουν από 4 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 29 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Λιοντάρια μπήκαν αποφασισμένα να βάλουν γερά τις βάσεις για την όγδοη συνεχόμενη τους νίκη, επέβαλαν τον ρυθμό τους και και παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, έστειλαν την διαφορά στους 12. Βεργόπουλος και Πλαγιαννάκος οδηγούσαν την επίθεση με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, με τον Τσιαντή να προσφέρει ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους που έχασαν την επαφή τους με το σκορ, ξεχώρισε ο Μεϊδάνης με 5 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με τρία μόνο καλάθια από Novara, Σιγανό και Ξουράφη , δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με Σκούρα και Πλαγιαννάκο να βάζουν από 6 πόντους έκαστος, να φτάσουν σε μία άνετη νίκη με 57 – 38 , συνεχίζοντας για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι να κρατούν το αήττητο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Λάππας με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Arialdo Novara με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το Leontario είχε 16 / 33 δίποντα, 6 / 25 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Η Nickan είχε 12 / 50 δίποντα, 4 / 12 τρίποντα, 2 / 3 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 11 εσείς, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Λάππας 14, Βεργόπουλος 11, Κορωνάκης 2(10ρ.), Κρουστάλης, Κωνσταντιδέλης , Τσιαντής 7, Σκούρας 9(8ρ.), Πλαγιαννάκος 14.

Nickan(Ανδριόπουλος): Μαστορόπουλος 3, Καραβάκης 3, Τσίλης 6, Γκατζέλης 2, Σιγανός 4,Ξουράφης 4(7ρ.), Χρήστου 3, Μεϊδάνης 9, Novara 4(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το Leontario περνάει καλά και φαίνεται μέσα από την διάθεση και το όμορφο μπάσκετ που παίζει!