18/12/2019
Capital Con-Trolls 14 20 15 9 - 58 -
Rep-Eat 8 18 11 13 - 50 -

Στον κόσμο τους οι Capital!

Το φαβορί του ομίλου είχαν να αντιμετωπίσουν στο Seven sport οι Rep-Eat, αφού οι Capital Con-trolls είναι στην κορυφή της βαθμολογίας αήττητοι. Το σκορ σε όλη την διάρκεια ήταν κοντά, με τους Capital Con-trolls να προηγούνται σε όλα τα δεκάλεπτα και να παίρνουν τελικά την νίκη με 58-50.

Οι Capital Con-trolls από το πρώτο δεκάλεπτο παίζανε πιο οργανωμένα και ψάχνανε τους ψηλούς κάτω από το καλάθι, που από ότι φάνηκε ήταν αρκετά εύστοχοι και δώσανε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τους Νίκα (8 πόντους), Ξανθάκη (2 πόντους), Λυκογιάννη (2 πόντους) και Μαρζάβα (2 πόντους) να φέρνουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 14-8.

Στην άλλη μεριά οι Rep- Eat μπήκαν πιο κρύοι, άργησαν να βρουν τα πατήματα τους, παίζοντας κυρίως καλή άμυνα.  Τους πρώτους πόντους βάλανε: Μαμάκος (4 πόντους), Κασσιμάτης (2 πόντους)  και τον Πετεινός (2 πόντους) να βάζουν τους πρώτους πόντους για την ομάδα τους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Capital Con-trolls πίεσαν στην άμυνα και με καλύτερες επιθέσεις, με Λυκογιάννη, Χαλκιά σε φόρμα να σκοράρουν  από 7 πόντους ο καθένας, άνοιξαν την ψαλίδα στο σκορ 34-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Capital Con-trolls συνέχισαν το καλό ρυθμό που είχαν, με τον Παπαχριστόπουλο να παγώνει τους αντιπάλους του, με δύο απανωτά τρίποντα και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με 49-37.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι Rep-Eat δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Λατάνη και τον Μαμάκο, πέρα από την τρομερή τους άμυνα, να δίνουν και λύσεις στην επίθεση πλησιάζοντας αρκετά την αντίπαλη ομάδα  . Η υπερπροσπάθεια των δύο δεν ήταν αρκετή,  με το τελικό σκορ να κλείνει υπέρ των Capital με 58-50.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 12/19 βολές, 20/60 δίποντα, 6/20 τρίποντα, πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και είχαν 6 λάθη και είχαν 3 μπλόκ. Από την άλλη μεριά είχαν 14/22 βολές, 17/51 δίποντα, 2/4 τρίποντα, μάζεψαν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασσίστ, έκλεψαν 6 φορές και είχαν 9 λάθη και 4 μπλοκ.

Mvp για τους Capital Con-trolls ο Νίκας με 2/4 βολές και 6/17 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ και ένα μπλοκ . Αντίστοιχα για τους Rep-Eat πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Μαμάκος με 1/2 βολές, 4/9 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, είχε 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Capital Controlls(Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας 6 (1), Παπαχριστόπουλος 8 (2), Θεοδώρου 1, Ξανθάκης 3, Χαλκιάς 9, Νίκας 15 (1), Χιώτογλου, Λυκογιάννης 16 (2), Κατσάτσος.

RepEat(Κονδύλης): Κασσιμάτης 5, Πετείνος 8, Λατάνης 14 (1), Μορφόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Μαμάκος 9, Βασιλάκος 5 (1), Κασσιμάτης Φ. 9 .

Τι μας άρεσε:  η εμφάνιση των Νίκα-Λυκογιάννη, παίροντας την ομάδας τους από το χεράκι!!!