06/07/2020
Blazers BC 19 8 12 8 - 47 -
Griffins 18 20 16 7 - 61 -

Στον κόσμο τους οι Griffins!

Ακόμη μια νίκη πήραν οι Griffins στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής επικράτησαν σχετικά εύκολα των Blazers με 47-61 και διατήρησαν το απόλυτο, 19/19!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Blazers να προηγούνται με 19-18, χάρη σε 9 πόντους του Τσολακίδη, 5 του Γεωργίου και τρίποντο του Καζαντζή. Το δίδυμο Κοτσόλη – Κιαχόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον Στέφανο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον Στράτο 5.

Στην δεύτερη περίοδο οι Griffins ήταν καταιγιστικοί, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 19-33, και πήγαν στα αποδυτήρια με ικανοποιητικό προβάδισμα 11 πόντων, 27-38, μετά από 8 νέους πόντους του Κιαχόπουλου, 5 του Κοτσόλη και 4 του Κοτσόλη. Μεγάλο black out είχαν σε εκείνο το διάστημα οι πράσινοι, με τους Εμμανουηλίδη (5π) και Καζαντζή (3π) να σκοράρουν στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Χρόνη συνέχιζε να οδηγεί το ματς και με τους Ρομποτή, Κοτσόλη και Σπυρόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +15, 39-54! Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν οι Blazers στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τα δύο τρίποντα του Καζαντζή. Σκορ τρίτης περιόδου 39-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι μπλε μπορεί να κατέβασαν ταχύτητα, ωστόσο οι 4 πόντοι του Σπυρόπουλου και το τρίποντο του Κοτσόλη έφταναν να τους οδηγήσουν στο ροζ φύλλο αγώνα με 47-61. Για το συγκρότημα του Κοκκινάκη στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Εμμανουηλίδης και Τσολακίδης με 3 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 10/39 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 20 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 21/47 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Blazers ο Καζαντζής με 12 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 4/11 τρίποντα.  Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη. Κορυφαίος των Griffins ο Κοτσόλης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 7/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Blazers (Κοκκινάκης): Σαράντου 4, Τουρτσινάκης, Καλογερόπουλος, Μπερνιδάκης Εμμανουηλίδης 8, Καζαντζής 12 (4), Τσολακίδης 14 (2), Χουλιαράς 3, Γεωργίου 6 (1)

Griffins (Χρόνης): Ζαχαρτσένκο, Ζυγούνας, Κοτσόλης 18 (1), Σπυρόπουλος 10, Κιαχόπουλος 14 (2), Τσάκαλης 7 (1), Ρομποτής 12

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του αγώνα από τους Griffins!