14/06/2022
Ellinoroston Celtics 10 11 7 6 - 34 -
Peristeri Histons 11 17 15 19 - 62 -

Στον κόσμο τους οι Histons!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι Peristeri Histons, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της Summer D2-League κέρδισαν εύκολα τους Ellinoroston Celtics με 34-62 στον Κολωνό και έκαναν το 5/5!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Ellinoroston Celtics, καθώς με 4 πόντους του Ζήσιμου Φυλακτού, 3 του Δαυίδ και τρίποντο του Στράτου Φυλακτού, προηγούνταν με 10-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Λαμπρόπουλου και δίποντα των Μιχαλόπουλου, Μάνου, Μάριου Πλινθίδη και Δερβεντζή, προσπέρασαν με 10-11.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Peristeri Histons και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Παπαβασιλείου, 6 του Δερβεντζή και 4 του Λαμπρόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 21-28. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Στράτου Φυλακτού και οι 4 πόντοι του Ζήσιμου Φυλακτού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Μάνου και 3 του Δερβεντζή, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 28-43. Δεν μπόρεσαν οι Ellinoroston Celtics να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, με τον Δαυίδ να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Ζήσιμο – Στράτο Φυλακτό μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 28-43!

Με την διαφορά στους 15, 28-43, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Peristeri Histons έφτασαν εύκολα στη νίκη με 34-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λαμπρόπουλου, Νάσου Πλινθίδη, Μάνου, Μιχαλόπουλου και Δερβεντζή. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χατζηγιάννης, Παπαϊάκος και Κατσιράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/10 βολές, 10/48 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/18 βολές, 21/54 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Ζήσιμος Φυλακτός με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή και 5/13 δίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Peristeri Histons ο Δερβεντζής με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 4/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Φυλακτός Σ. 9 (3), Φυλακτός Ζ. 10, Χατζηγιάννης 4, Δαυίδ 7 (1), Παπαϊάκος 2, Νάστος, Κατσιράκης 2, Πιρπιρόγλου

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Λαμπρόπουλος 16 (2),Δερβεντζής 13 (1), Ζακυνθινάκης 1, Κλήμης 2, Πλινθίδης Ν. 6, Πλινθίδης Μ. 4, Ζήσης, Μιχαλόπουλος 5, Παπά Βασιλείου 9, Μάνος 8

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Peristeri Histons!