24/07/2021
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 15 29 20 17 - 81 -
Elapuse BC 23 11 29 20 - 74 -

Στον τελικό ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης μετά από ματσάρα!

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το Basketaki, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος παίρνοντας την νίκη με 81-74 κόντρα στην μαχητική Elapuse!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Αναγνώστου ξεγέλασε την αντίπαλο της και με τον Ρούσσο να μην χάνει σουτ προηγήθηκε με 23-15 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους τυπικά γηπεδούχους 8 πόντους έβαλε ο Αιμίλιος Τσίγκανος με δύο «τρίποντες βόμβες».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης ήταν κυριαρχικός παίζοντας το δικό του παιχνίδι. Έτσι, με τον Στεργιάκη να σημειώνει 10 πόντους και τον Τσίγκανο άλλους 8, έτρεξε ένα επιμέρους 29-11 κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-34. Για την Elapuse, 9 πόντους έβαλε ο Ανδρέας Μπίτσος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Βασδέκης διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε. Αυτό αποτυπώνεται και στο 20-20 που ήταν το σκορ της περιόδου, με την ομάδα του Γρατσιάτου να διατηρεί την διψήφια διαφορά που είχε. Τσίγκανος και Στεργιάκης συνέχισαν να οργιάζουν για τον Αρχιστράτηγο, ενώ για την ομάδα του Αναγνώστου πάλευαν στην επίθεση Μιγιόνης και Μπίτσος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Elapuse προσπάθησε να πιέσει, χαμήλωσε το σχήμα της, αλλά δεν κατάφερε και πολλά. Ο Αρχιστράτηγος, έβρισκε πάντα λύσεις και κατάφερε να πάρει την νίκη πρόκριση (81-74) στον τελικό της Master, εκεί όπου θ’ αντιμετωπίσει τους πολύ έμπειρους Stifado Bulls!

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αιμίλιος Τσίγκανος με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 30/80 εντός πεδιάς, 9/28 τρίποντα και 12/13 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα κι έκαναν 6 λάθη. Από την άλλη, η Elapuse είχε 28/72 εντός πεδιάς, 8/32 τρίποντα και 10/23 βολές. Μάζεψε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα, έκανε 13 λάθη και 1 τάπα.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Γρατσιάτος): Τογγαλίδης 3, Τσίγκανος 25, Στεργιάκης 25, Μαγκανιάρης 6, Πλιάκος, Σιδηρόπουλος 6, Γρατσιάτος 16.

Elapuse (Αναγνώστου): Παπούλιας 1, Σταυρακόπουλος 11, Σαρρής 3, Μπίτσος 22, Μιγιόνης 20, Κουτσούκος 7, Ρούσσος 10.

Τι μας άρεσε: Ματσάρα, διαφήμιση για το Basketaki!