17/05/2022
ThunderDogs 11 19 15 18 - 63 -
Γκουρούδες 13 19 16 25 - 73 -

Στον τελικό οι αποδεκατισμένοι Γκουρούδες!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Γκουρούδες λύγισαν στο φινάλε τους ThunderDogs με 63-73 και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Master League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Γκουρούδες να προηγούνται με 11-13, χάρη σε 4 πόντους του Οικονόμου τρίποντο του Μπαλαούρα. Ο Παπαγεωργίου με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Δημακαρέας, Πρισιμιτζάκης και Σεφέρης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα 6 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια στο +2, έπειτα από 5 πόντους του Μπαλαούρα, άλλους τόσους του Ντίνου Αχή, 4 του Παύλου Αχή και τρίποντο του Μελάγιες. Τους ThunderDogs κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Πέππας και Σεφέρης με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαγεωργίου ήταν ελαφρώς καλύτερη και με 6 πόντους του Σεφέρη, τρίποντο του Θάνου και 3 πόντους του Καπαρελιώτη, προσπέρασε με 45-42, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Γκουρούδες σε θέση οδηγού, καθώς με 7 πόντους του Παύλου Αχή και 5 του Οικονόμου, προηγήθηκαν με 45-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μελάγιες διατήρησε μέχρι τέλους το τιμόνι στα χέρια της και με εύστοχες προσπάθειες των Παύλου Αχή, Μπαλαούρα, Οικονόμου και Ντίνου Αχή, έφτασε στη νίκη με 63-73. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε  οι ThunderDogs για την ανατροπή, ωστόσο τα τρία τρίποντα του Παπαγεωργίου, οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Πρισιμιτζάκης και το τρίποντο του Καπαρελιώτη δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 20/35 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/13 βολές, 16/37 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Σεφέρης με 14 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και υπέπεσε σε 4 λάθη. Betsson mvp των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 6/10 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σεφέρης 14, Πέππας 8, Καπαρελιώτης 8 (1), Δημακαρέας 2, Τσιρίγκας 2, Πίνας, Γεωργάρας 2, Πρισιμιτζάκης 10, Παπαγεωργίου 17 (5)

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 16 (2), Μελάγιες 5 (1), Αχής Ν. 13 (1), Αργυράκης, Αχής Π. 20 (2), Μπαλαούρας 19 (4)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 35 λεπτά!