04/10/2022
War Gamers 16 12 21 19 - 68 -
New World Fix 11 14 19 14 - 58 -

Stop by War Gamers!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους War Gamers στην Elite League by Betsson, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν δίκαια τους New World Fix με 68-58 στο κλειστό του Περιστερίου, αναγκάζοντάς τους παράλληλα στην πρώτη τους ήττα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι War Gamers, καθώς με 7 πόντους του Καραγιάννη, 6 του Αβραμίδη και τρίποντο του Διαμαντή, προηγήθηκαν με 16-11. Ο Ζωιτός με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Χαντάντ και Diallo.

Με 5 πόντους του Διαμαντή και τρίποντο του Πάτερου, το συγκρότημα του Σκλαβενίτη7 έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 24-14, 6:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι New World Fix πάτησαν γκάζι και με 6 πόντους του Diallo, 4 του Σιάποντη και τρίποντο του Παπαδόπουλου, πλησίασαν στους 3, 28-25!

Η αντεπίθεση της ομάδας του Τασιούδη συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Σιάποντη και 4 του Παπαδόπουλου, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 36-38. Άμεση ήταν η απάντηση από τους Πειραιώτες, αφού με 8 πόντους του Θοδωρικάκου και βοήθειες των Καραγιάννη, Διαμαντή και Αβραμίδη, πήραν εκ νέου το τιμόνι στα χέρια τους με 49-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Πολεμιστές" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Αβραμίδη, Καραγιάννη, Ρίπη και Θεοφανόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 68-58! Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σιάποντης και Ζαμπέτης με 4 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/25 βολές, 16/32 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 18/54 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των War Gamers ο Αβραμίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 7/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Diallo με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 5/9 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

War Gamers (Σκλαβενίτης7): Αβραμίδης 15, Γιαννόπουλος, Διαμαντής 12 (2), Θεοφανόπουλος 3 (1), Θοδωρικάκος 9 (2), Καραγιάννης 19 (1), Πάτερος 3 (1), Λαζαράκος, Μέμεζας, Μαυροειδάκος, Ρίπης 7, Σκλαβενίτης

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 11, Ζαμπέτης 6, Ζωιτός 8 (2), Κιτσαντάς, Λογγίτσης 2, Μπερδεμπές, Πανταζής 5, Παπαδόπουλος 7 (2), Σιάποντης 15 (1), Τσεκουρλούκης, Χαντάντ 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι War Gamers!