21/02/2022
Green Rose BC 8 15 14 17 - 54 -
Young Ballers BC 12 6 17 12 - 47 -

«Stop» στους Ballers το Green Rose!

Την έκπληξη της αγωνιστικής στον πέμπτο όμιλο της Development 2 League έκανε το Green Rose που κέρδισε με 54-47 στα Άνω Λιόσια τους Young Ballers.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στο ματς και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους Young  Ballers να βρίσκουν σκορ με τους Παππά, Μπάραμπα και Βαρκάρη και να προηγούνται με 4, 12-8. Για την ομάδα του Ροζάκου, από 4 έβαλε ο Γεράσιμος Διβάρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Green Rose έβγαλε αντίδραση. Με προσωπικά μεγάλα καλάθια των Διβάρη, Δημητρόπουλο, Τριανταφυλλόπουλο και Κοσμόποπουλο οι τυπικά φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 15-6 σερί και προηγήθηκαν με 5, 23-18 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τους Young Ballers, σημαντικά καλάθια σημείωσαν οι Παππάς και Ανδρεάδης για να μείνουν οι «πράσινοι» κοντά στο σκορ.

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τους Young Ballers να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και με τον Μπάραβα να σημειώνει 5 πόντους προηγήθηκαν με 26-25 στο 23′. Με καλάθια των Ροζάκη, Καναβάρου και Διβάρη ωστόσο, το Green Rose πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 3, 33-30 στο 27′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 37-35 για το Green Rose.

Με μεγάλα καλάθια των Διβάρη, Τσώνη και Κοσμόπουλο το Green Rose συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και με εξαιρετική άμυνα πήρε την νίκη με 54-47 αναγκάζοντας παράλληλα τους Young Ballers στην δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς, αφού το Green Rose από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι.

MVP για ακόμα ένα ματς ήταν ο Γεράσιμος Διβάρης με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βύρωνας Βαρκάρης με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/70 εντός πεδιάς, 1/16 τρίποντα και 9/13 βολές. Πήραν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 19/75 εντός πεδιάς, 2/19 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη.

Green Rose (Καναβάρος): Διβάρης 18, Δημητρόπουλος 2, Τριανταφυλλόπουλος 2, Τσώνης 8, Καναβάρος Θ, Κανίνιας 2, Μερσινιάς 2, Καναβάρος Κ, Κοσμόπουλος 16, Ροζάκης 4.

Young Ballers (Στεφανάκος): Μπάραμπας 10, Στεφανάκος 2, Γεωργιάδης 5, Κοσμόπουλος, Βαρκάρης 7, Ανδρεάδης 4, Μερμίγκης 7, Παππάς 12, Παναγής.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!