14/10/2023
Undrafted 7 16 13 13 - 49 -
Gul’dan Warlocks 4 8 14 7 - 33 -

Στο ρελαντί οι Undrafted!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για τους Undrafted στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν την πεντάδα των Gul'dan Warlocks με 49-33 στον Κολωνό!

Πολύ κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, με τους Undrafted να προηγούνται με 7-4, χάρη σε τρίποντο του Τάσου Χρυσικού και βοήθειες των Φίλιππου Κόντου - Αντωνάκη, ενώ για τους φιλοξενούμενους και τους 4 πόντους σημείωσε ο Μήτσας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με δύο τρίποντα του Κουλούρη, 6 πόντους του Γιώργου Χρυσικού και τρίποντο του Τάσου Χρυσικού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 23-12. Ο Μήτσας από την περιφέρεια και οι Λουκίσσας - Πέτροβιτς μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Gul'dan Warlocks στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Ματεντζόγλου και τρίποντο του Κουλούρη, η παρέα του Φιλίππου Κόντου βρέθηκε μέχρι και στο +16 και έκλεισε τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 36-26. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 10 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Μήτσας και οι 4 του Λουκίσσα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Undrafted έφτασαν εύκολα στη νίκη με 49-33, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γιώργου Χρυσικού, Φιλίππου Κόντου και Θεοδωρόπουλου. Για τους Gul'dan Warlocks στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κεχαγιάς και Λουκίσσας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 13/42 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 βολές, 7/23 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Undrafted ο Ματεντζόγλου με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Gul'dan Warlocks ο Κεχαγιάς με 5 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 0/4 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Undrafted (Κόντος Φ.): Θεοδωρόπουλος 5 (1), Κουλούρης 8 (2), Κόντος Φ. 4, Κόντος Μ., Ματεντζόγλου 6, Παπαγεωργίου Λ., Παπαγεωργίου Ν. 2, Χρυσικός Τ. 6 (2), Χρυσικός Γ. 14, Αντωνάκης 4

Gul'dan Warlocks (Κεχαγιάς): Γιουβανάκης, Κεχαγιάς 5 (1), Πέτροβιτς 2, Λουκίσσας 9, Μήτσας 17 (3)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!