26/06/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 14 15 8 7 - 44 -
Ano Liosia BC 10 17 17 14 - 58 -

Στους “16” μέσω άμυνας τα Ano Liosia!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό ‘’Γιώργος Στεφανόπουλος’’ για τα playoffs της Development Summer League, τα Ano Liosia κατάφεραν να κάνουν το 2-1 στη σειρά, καθώς νίκησαν τον Koloso Dunk n’ Donuts με σκορ 44-58. Οι παίκτες του Ζαντιώτη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς κατέβασαν τον αντίπαλο τους από τους 29 στους 15 πόντους, πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, στην οποία θα αντιμετωπίσουν τους αξιόμαχους Undrafted! Από την άλλη πλευρά, ένα μεγάλο μπράβο στη παρέα του Ζαμπόυρα για την εξαιρετική παρουσία στο φετινό Summer League. Ο Kolosos ήταν άκρως ανταγωνιστικός στο μεγαλύτερο μέρος της σειράς, έβαλε δύσκολα στους Λιωσιότες, αναγκάζοντας τους Βαρβαρίδη και Ζαντιώτη μετά το τέλος του παιχνιδιού να δηλώσουν, ότι το δίκαιο θα ήταν αυτό το ζευγάρι να βρισκόταν αρκετά αργότερα! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με στόχο να στριμώξουν τους κιτρινόμαυρους στα σχοινιά, αφού με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Λειβαδίτη(6π) και Σωτηρόπουλο(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους προηγήθηκαν με οκτώ πόντους διαφορά(10-2). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο και έκλεισαν τη περίοδο στο μείον τέσσερα με σκορ 14-10.

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού θύμισε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας, με τη μία ομάδα να διαδέχεται την άλλη στο προβάδισμα. Την αρχή έκανα τα Liosia, τα οποία προσπέρασαν στο σκορ με 17-20. Η απάντηση της ομάδας του Ζαμπούρα ήταν άμεση, καθώς πετυχαίνοντας οκτώ αναπάντητους πόντους βρέθηκαν εκ νέου σε θέση οδηγού(25-20), γεγονός που ανάγκασε τον Ζαντιώτη να ζητήσει τάιμ-άουτ! Οι παίκτες τους επέστρεψαν μεταμορφωμένοι στο παρκέ και με επιμέρους 4-7 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο μείον δύο με σκορ 29-27. O Καραμπούλας πέτυχε 11 πόντους, ενώ 7 είχε ο Σωτηρόπουλος από την πλευρά των γηπεδούχων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στα Ano Liosia, καθώς ανέβασε κατακόρυφα την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, περιόρισαν τον αντίπαλο στους οκτώ πόντους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τους Καραμπούλα(8π) και Παπαδιά(6π) να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν τη προτελευταία στροφή με το υπέρ τους 37-44

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, έπαιξαν ακόμη καλύτερη άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, βρήκαν σκορ τόσο από το τρίποντο όσο και στο ανοιχτό γήπεδο, καταφέρνοντας να κατακτήσουν δίκαια τη νίκη-πρόκριση με σκορ 44-58!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Κωνσταντίνος Καραμπούλας με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Σωτηρόπουλος είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Τα Ano Liosia είχαν 16/37 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 11/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/45 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 8/18 βολές, 36 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη .

Kolosos Dunk n’ Donuts(Ζαμπούρας): Βασιλειάδης 3, Κουβάρογλου 3, Μαστορίδης 4, Λειβαδίτης 11, Σωτηρόπουλος 19, Ζαμπούρας 4, Καραμπεσύνης.

Ano Liosia(Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 8, Σαρικάκης 11, Παχούλης, Δεληγιώργης, Κολέγκας, Καραμπούλας 26, Μπιρμπανάγος, Παπαδιάς 13, Πετρόπουλος, Ρουχωτάς, Τσατόβ.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών στο δεύτερο ημίχρονο!