14/06/2022
Lyonmen 17 25 10 16 - 68 -
Elitήριοι by pinguin.gr 20 15 18 18 - 71 -

Στους 16 οι Elitήριοι!

Την πρόκριση στα playoff της Summer Master League εξασφάλισαν οι Elitήριοι, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισαν την πεντάδα των Lyonmen με 68-71 στο κλειστό του Κολωνού!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με προσωπικό show του Πρίφτη με 10 πόντους, οι Elitήριοι προηγήθηκαν με 17-20. Ο Χριστοδούλου με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Τζουβάνας και ένα τρίποντο είχε ο Θεοδώρου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lyonmen ήταν σαφώς ανώτεροι και με ακόμη 8 πόντους του Χριστοδούλου, 8 του Κωστή, 5 του Θεοδώρου και 4 του Δημητρίου, πήγαν στα αποδυτήρια με 7 πόντων, 42-35. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Παναγιώτης Λαμπρόπουλος και Πρίφτης με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Κωνσταντινάκος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Elitήριοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 7 πόντους του Πατωνίδη, 6 του Κεκεμπάνου και buzzer beater τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου από τον Ξενόφο, προσπέρασαν με 52-53. Ο Χριστοδούλου με το πέμπτο του τρίποντο και ο Δημητρίου με ένα έμμεσο τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 52-53!

Με 6 νέους πόντους του Θεοδώρου, 5 του Δημητρίου και 4 του Κωστή, τα Λιοντάρια προηγούνταν με 68-61, 5:00 για την λήξη. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του παιχνιδιού η παρέα του Κωνσταντινάκου είχε περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Λευτέρη Λαμπρόπουλο, Πατωνίδη και Πρίφτη, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 68-71!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/6 βολές, 19/47 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 10/19 βολές, 17/47 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Κωστής με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/15 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των Elitήριων ο Κεκεμπάνος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Lyonmen (Δημητρίου): Θεοδώρου 14 (3), Κωστής 17 (1), Χριστοδούλου 18 (4), Δημητρίου 15, Τζουβάνας 4

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαμπρόπουλος Λ. 9 (1), Ξενόφος 3 (1), Λαμπρόπουλος Π. 6 (1), Πρίφτης 20 (3), Κωνσταντινάκος 5 (1), Κεκεμπάνος 10, Πατωνίδης 18 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!