26/05/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 20 12 10 22 - 64 -
ΗΡΩΝ 10 6 9 17 - 42 -

Στους 32 οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έφτασαν τις 4 νίκες στον 8ο όμιλο της Summer Development League, επικρατώντας του ΉΡΩΝ με 64-42 και κλείνοντας θέση στις 32 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τον ΉΡΩΝ που αγωνίστηκε με μόλις μια πεντάδα, αλλά έδειξε σημάδια βελτίωσης.

Σαφές προβάδισμα από νωρίς έχτισαν οι Γαλάτες, σκοράροντας με συνέπεια από το ξεκίνημα, χάρη στους Τζ. Ανδρικόπουλο (8π.), Φώτου (8π.) και Δούστο (4π.). Ο ΉΡΩΝ από την άλλη, βρήκε σκορ από όλους του τους παίκτες, όμως βρέθηκε πίσω με 10 πόντους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Γαλάτες συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, πετυχαίνοντας double score περιόδου με 12-6 και βασιζόμενοι επιθετικά στους Καλλούλη (3π.), Αντωνόπουλο (3π.), Μπετχαβά (2π.), Φώτου (2π.) και Δούστο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο ΉΡΩΝ δεν κατάφερε να βρει ρυθμό επιθετικά, παρά την προσπάθεια των Αγη. Τσουκαλά (4π.) και Μαυροδημητράκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 32-16.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο. Οι Γαλάτες είχαν κάποια κενά διαστήματα, όμως διατήρησαν εύκολα την διψήφια διαφορά ασφαλείας, με τον Φώτου (6π.) να ξεχωρίζει σε αυτό το διάστημα, ενώ την ίδια ώρα ο ΉΡΩΝ έβρισκε εκ νέου στήριγμα στις εμπεύσεις του Αγη. Τσουκαλά (7π.) και στο low post παιχνίδι του Μαυροδημητράκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-25.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Ο Μπετχαβάς (11π.) βρήκε ρυθμό πίσω από τα 6,75μ., ο Αγη. Τσουκαλάς (9π.) πήρε ξανά στις πλάτες του τους φιλοξενούμενους και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 64-42.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 18/41 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο ΉΡΩΝ είχε 16/70 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 61 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τζανέτος Ανδρικόπουλος με 10 πόντους και double-double, έχοντας ¼ δίποντα, 2/7 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αγησίλαος Τσουκαλάς με 22 πόντους και double-double, έχοντας 6/18 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος) :  Ανδρικόπουλος Τζ. 10 (2), Αντωνόπουλος 6 (2), Δούστος 12, Καλλούλη 7 (1), Μπετχαβάς 13 (3), Φώτου 16.

ΉΡΩΝ (Τσουκαλάς) : Βέργης 6, Μαυροδημητράκης 8, Παπαδόπουλος 4, Τσουκαλάς Αγη. 22 (2), Τσουκαλάς Αγγ. 2.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.