02/10/2022
Lyonmen 7 8 11 15 - 41 -
Vatos Krokos 16 6 14 12 - 48 -

Στους "64" οι Vatos Krokos!

Την πρόκριση στους "64" του Basketaki Cup εξασφάλισαν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Vatos Krokos, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του 18ου ομίλου κέρδισαν εύκολα τους Lyonmen με 41-48, οι οποίοι θα παλέψουν την τελευταία αγωνιστική απέναντι στους Basket Maniacs για το δεύτερο εισιτήριο!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Vatos Krokos, καθώς με 7 πόντους του Βιντζηλαίου και 4 του Καλλίτσα, προηγήθηκαν με 7-16. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Ασημακόπουλο, Θεοδώρου και Δουκέρη να βρίσκουν στόχο.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 3 πόντους του Βαγγέλη Χριστόπουλου και βοήθειες των Αμαργιανού - Παπαναστασίου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 15-22. Ο Δημητρίου μαζί με τον Θεοδώρου τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Lyonmen σε εκείνο το σημείο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Δουκέρης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζηνικήτα, αν και είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 3, 21-24, κατάφερε με τρίποντες βόμβες των Βαγγέλη και Άλκη Χριστόπουλου να χτίσει εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 26-36. Την ομάδα του Χρόνη κράτησε όρθια σε εκείνο το διάστημα ο Θεοδώρου με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 26-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Βιντζηλαίο, Παπαναστασίου, Καλλίτσα και Βαγγέλη Χριστόπουλου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 41-48! Για τους Lyonmen στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Θεοδώρου, Δουκέρης, Ασημακόπουλος και Δημητρίου!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/10 βολές, 14/45 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 10/41 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Δουκέρης με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Vatos Krokos ο Άλκης Χριστόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Lyonmen (Χρόνης): Ασημακόπουλος 5 (1), Δημητρίου 12 (2), Δουκέρης 8, Τζουβάνας 2, Χρόνης, Καλαποθαράκος 2, Θεοδώρου 14 (1)

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 3, Βιντζηλαίος 15 (2), Καλλίτσας 6, Λάζος 1, Μπιστούνας, Παπαναστασίου 5, Χριστόπουλος Α. 8 (2), Χριστόπουλος Β. 10 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Vatos Krokos!