24/09/2023
Iguana Pacers 12 13 16 20 - 61 -
Kourkoutes BC 18 19 16 16 - 69 -

Στους "64" οι Kourkoutes!

Στην επόμενη φάση του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Kourkoutes, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του 12ου ομίλου κέρδισαν τους Iguana Pacers με 61-69 με τις δύο ομάδες να κατεβαίνουν με πάρα πολλές απουσίες!

Οι Kourkoutes ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 9 πόντους του Νακόπουλου, 5 του Δημητρόπουλου και 4 του Λαδιά, προηγήθηκαν με 8-18. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 6, 12-18, με δίποντα των Ανδριώτη - Στυλιανού, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Μοσχέτας.

Μία επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Νακόπουλου, 5 του Λαδιά και 4 του Βύνιου, οι κόκκινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 25-37. Τους Iguana Pacers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μοσχέτας και Γιαννόπουλος με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Kourkoutes συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 6 πόντους του Βύνιου, 5 του Λαδιά και τρίποντο του Νακόπουλου, διατήρησαν το +12, 41-53. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 5 πόντους του Παλάσκα, τους 5 του Μοσχέτα και τους 4 του Γιαννόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 41-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στο καλάθι, 59-61, κατάφεραν με ηγέτη τον Νακοποθκο με 11 πόντους να φτάσουν στην σπουδαία νίκη με 61-69. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μοσχέτα, Στυλιανού και Γιαννόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 21/51 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/10 βολές, 21/46 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Iguana Pacers ο Μοσχέτας με 26 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 6/14 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp για τους Kourkoutes ο Νακόπουλος με 33 πόντους (double-double), έχοντας 7/7 βολές, 7/15 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 7 λάθη και είχε 1 τάπα.

Iguana Pacers (Παπαζαχαρίου): Ανδριώτης 8, Γιαννόπουλος 10, Μοσχέτας 26 (4), Παλάσκας 7 (1), Παπαζαχαρίου, Στυλιανός 10

Kourkoutes (Νακόπουλος): Βύνιος 12, Δημητρόπουλος 5 (1), Λαδιάς 17 (1),Νακόπουλος 33 (4), Σκεύης 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και η ηγετική εμφάνιση του Νακόπουλου!