26/01/2022
Peteenagers BC - - - - - 45 -
TECHbuddy - - - - - 65 -

Στους 8 του κυπέλλου με καταιγιστικό μπασκετ η TECHbuddy!

Το εμπόδιο των Peteenagers ξεπέρασε το βράδυ της Τρίτης η TechBuddy στα πλαίσια του θεσμού του Basketaki Cup στην φάση των 16. Με το παιχνίδι να είναι knock out όλα ήταν πιθανά. Η TechBuddy όμως με απόλυτο μπάσκετ στο β’ ημίχρονο κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά 20 πόντων και να πάρει το εισιτήριο που την στέλνει στους 8 καλύτερους. 45-65 ήταν το τελικό σκορ με τους Γεράνιο και Γιαννακόπουλο να δείχνουν τον δρόμο για την Tech!

Πολύ δυνατά άρχισαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο, κάτι που μαρτυρά και το σκορ (13-17). Φωτιά στο καλάθι της Tech έβαλε ο Ασπρούλιας με 2 fade away. 1 τρίποντο είχε ο Κουλούρης. Από 5 πόντους είχαν οι Γιαννακόπουλος και Δημογιάννης για την TB. Buzzer beater σημείωσε ο Ησαΐας για τους «πετεινούς»!

Στους 14 πόντους έφτασε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων στην 2η περίοδο. Με τον Γιαννακόπουλο να δείχνει τον δρόμο με 2 τρίποντα (1 buzzer beater), η αρμάδα του Βαλέρη έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. 2 καλάθια έβαλε ο Αλεξόπουλος για τους γηπεδούχους. 7-17 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Η TechBuddy ξέφυγε στο 3ο δεκάλεπτο. Παίζοντας απόλυτο μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στους 23 πόντους. Σε 2 τρίποντα ευστόχησε ο Γεωργιόπουλος, 5 πόντους είχε ο Δημογιάννης, ενώ 2 καλάθια έβαλε ο Γεράνιος. Στην αντίπερα όχθη, στους 5 πόντους του πάντα τίμιου Δημητριάδη, έμειναν οι Peteenagers. 12-21 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι «πετεινοί» ήταν να μειώσουν κατά 3 πόντους την διαφορά. 45-65 ήταν το τελικό σκορ, με την TechBuddy να περνάει στην επόμενη φάση του Basketaki Cup. 8 πόντους με 2 τρίποντα είχε ο Γεράνιος για την TB, ενώ 9 πόντους ο Δημητριάδης για τους Peteenagers!

Mvp του αγώνα ήταν ο Εφραίμ Γιαννακόπουλος με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ (0-2), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 21:12 λεπτά συμμετοχής. Ο Ανέστης Δημητριάδης ξεχώρισε για τους «πετεινούς» με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 4 λάθη σε 34:38 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 13/49 δίποντα (26,5%), 3/15 τρίποντα (20%), 10/13 βολές (76,9%), 33 ριμπάουντ (6-27), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 11 λάθη. Η TechBuddy είχε 17/36 δίποντα (47,2%), 10/26 τρίποντα (38,5%), 1/6 βολές (16,7%), 43 ριμπάουντ (7-36), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 17 λάθη.

Peteenagers(Λέζος): Χατζαντώνης 4, Δημητριάδης 15, Αλεξόπουλος 6 (7 ριμπ), Παπαγιάννης 1, Κουλούρης 5, Ασπρούλιας 12, Ησαΐας 2.

TechBuddy(Γεράνιος): Βαλέρης 3, Γεράνιος 14, Γιαννακόπουλος 11, Δημογιάννης 10, Σουλιώτης 2, Γεωργιόπουλος 8, Μπαλτάς 6 (9 ριμπ), Αμπατζής 4 (8 ριμπ), Χύτας 7, Μενεγής.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος που έκανε τα πάντα και μέσα στο γήπεδο αλλά και έξω, δίνοντας τις κατάλληλες οδηγίες!

Τι μας άρεσε: Ta 3 buzzer beater στα 3 πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα!