27/01/2022
Promitheas Oldschool - - - - - 52 -
Falcons - - - - - 45 -

Στους 8 με μέτρια εμφάνιση ο Promitheas Oldschool

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου συνεχίζει ο Promitheas Old School, καθώς κατάφερε αν και δύσκολα να ξεπεράσει το εμπόδιο των Touvlakers, νικώντας 52-45. Το ματς ήταν ντέρμπι, με την αρμάδα του Θεοδωρακόπουλου να κρατάει τα ηνία του αγώνα για ένα μεγάλο διάστημα. Όμως, ο Προμηθέας με οδηγό τον Κλαουδάτο πέρασε μπροστά στο σκορ και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. 13-14 ήταν το επιμέρους σκορ με τις 2 ομάδες να ξεκινάνε ζεστά. 5 πόντους είχε ο Ταπεινός με τον Γκορτσίλα να ακολουθεί με 2 καλάθια. Για τους Touvlakers 8 πόντους με 2 τρίποντα έβαλε ο Ιωάννου.

Μια διαφορά 4 πόντων δημιούργησαν οι βετεράνοι του Προμηθέα στην 2η περίοδο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε με 3 καλάθια ο Κλαουδάτος που μάζεψε και πολλά ριμπάουντ, ενώ με 5 πόντους ακολούθησε ο Λαζανάς. Τα 3 τρίποντα έφτασε ο Ιωάννου για τους Touvlakers. Το 1ο του τρίποντο στην διοργάνωση πέτυχε και ο Νάκκας. 16-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +7 έφτασε ο Προμηθέας στο 3ο δεκάλεπτο. Μπορεί οι Touvlakers να έφτασαν πολύ κοντά στο να περάσουν μπροστά, αλλά ο Κλαουδάτος με 6 πόντους κράτησε την ομάδα του μπροστά. 3 πόντους είχε για τους φιλοξενούμενους ο Κωστούλας. 10-7 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Μπορεί οι Touvlakers να το πάλεψαν αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία του Promitheas Old School. 8 πόντους έβαλε ο Ιωάννου για τους φιλοξενούμενους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πραγματοποιηθεί η ανατροπή. 5 πόντους είχε ο Λαζανάς για τον Προμηθέα. 52-45 ήταν το τελικό σκορ, με το οποίο ο Προμηθέας πέρασε στην επόμενη φάση του Basketaki Cup!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σάκης Κλαουδάτος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ (2-4), 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 32:56 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, ο Promitheas Old School είχε 20/52 δίποντα (38,5%), 2/22 τρίποντα (9,1%), 6/11 βολές (54,5%), 42 ριμπάουντ (14-28), 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 5 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 11/28 δίποντα (39,3%), 6/36 τρίποντα (16,7%), 5/11 βολές (45,5%), 42 ριμπάουντ (17-25), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 14 λάθη.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Ταπεινός 6 (12 ριμπ), Κωνσταντινόπουλος, Τσούδης 7, Κλαουδάτος 16 (10 ριμπ), Λεονάρδος, Γκορτσίλας 8 (8 ριμπ), Μπερτσιάς 2, Λαζανάς 10.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Ιωάννου 20, Νάκκας 7, Κοτσώνης 4, Φώτου 4, Κωστούλας 2, Θεοδωρακόπουλος, Μπουχάγιερ 3, Δελέγκος 5 (7 ριμπ), Καϊάφας.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Γιώργος Ταπεινός που βοήθησε σημαντικά σε άμυνα και επίθεση!

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Touvlakers!