20/11/2023
ΔΣΑ 7 23 10 11 - 51 -
Agrinio Magic 2023 10 12 18 15 - 55 -

Στους Agrinio Magic 2023 το ντέρμπι των ουραγών

Σε ένα "κλειστό" παιχνίδι οι Magic κατάφεραν στο φινάλε να πάρουν το προβάδισμα και το πρώτο τους "ροζ φύλλο".

Οι δύο ομάδες μπήκαν "μουδιασμένες" στο παιχνίδι και το επιμέρους 7 - 10 "σφράγισε" το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχαν εναλλαγές στο προβάδισμα, όμως μετά το 18 - 20 ο ΔΣΑ έτρεξε σερί 12 - 2 και προηγήθηκε με 8 στο ημίχρονο.

Οι Magic "ροκάνισαν" τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν στο φινάλε του.

Το ντέρμπι κράταγε μέχρι τα τελευταία λεπτά, ο Άγγελος Τζαγκαράκης με τους μοναδικούς του πόντους στο ματς έδωσε με τρίποντο το προβάδισμα με 53 - 51 στους Magic, στο τρίποντο του Σταθάτου λίγο αργότερα η μπάλα μπήκε και βγήκε και δεν ήρθε η ισοφάριση και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη νίκη.

Ο Πέτρος Σταθάτος με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ.
Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Ηλίας Καραμπέτσος με 17 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Χρήστου Στάμου που πέτυχε 11 και του Γιώργου Τσιρώνη που είχε 9.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του μέχρι το τέλος.

Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες έχουν επιθετικά προβλήματα και πρέπει να τα διορθώσουν ενόψει των επόμενων αγωνιστικών τους υποχρεώσεων.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γκρίζης 8, Γουργουλέτης 6, Καραβίας 6, Κυριλής 3, Παπαδημητρίου, Ρόμπολας 8(1), Σαφαρίκας 5(1), Σταθάτος 15(3), Τσάτσος.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης - Χρήστος Γιαννοκώστας): Αθανίτης, Βαρδουλάκης 4, Διδασκάλου, Καλαϊτζής 3(1), Καραμπέτσος 17(2), Λέρης, Μπουλούκης, Στάμος 11, Τζαγκαράκης 3(1), Τηγάνης 4, Τρομάρας 4, Τσιρώνης 9(3).