02/12/2023
Ellinoroston Celtics 14 8 18 18 - 58 -
Crushers 10 11 21 21 - 63 -

Στους Crushers το derby των ουραγών!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες έπαιξαν πολύ ελεύθερο μπάσκετ, πήγαιναν σε γρήγορες επιθέσεις με τους Σέλτικς να έχουν προβάδισμα με 14 – 10. Ο Μαλτέζος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση με 8 πόντους και ο Παπαϊάκος ακολουθούσε με 4 για τους Πράσινους, ενώ για τους Crushers που ακολουθούσαν κατά πόδας, ξεχώρισαν Ζουγανέλης – Κώνστας με 4 πόντους και ο Δούβρης με σουτ από τα 6.75.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πρώτο βιολί τον Αποστόλου με 5 πόντους, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από τα 6.75 με Φυλακτό και Πιρπιρόγλου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22 – 21.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο πλούσιο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν πολύ εύκολα και τον Καλογερογιάννη με σουτ στην εκπνοή από το κέντρο να διαμορφώνει το 40 – 42 υπέρ των Crushers. Φυλακτός με 6 και Παπαϊακος – Πιρπίρογλου με 5 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την επίθεση των Πράσινων, ενώ για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ο Αποστόλου με 8 πόντους, με Ζουγανέλη και Κώνστα να προσφέρουν από 4 έκαστος.

Οι Crushers έκαναν εντυπωσιακή είσοδο στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Αποστόλου με 6 πόντους και συνοπτικές διαδικασίες έστειλαν τη διαφορά στο + 10.Οι Celtics έδειχναν πεσμένοι στο καναβάτσο αλλά κάνοντας μαγικό τρίλεπτο γύρισαν τούμπα την κατάσταση. Φυλακτός(3), Πιρπίρογλου και Νάστος πυροβολούσαν ανηλεώς από την περιφέρεια, με το σκορ να γίνεται 58 – 57! Με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δεν λύγισαν από την φοβερή ευστοχία των γηπεδούχων και με τον Ζουγανέλη να είναι ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 58 – 63.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Καλογερογιάννης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεμιστοκλής Πιρπίρογλου με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Celtics είχαν 13/33 τρίποντα, 9/22 τρίποντα, 5/21 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι Crushers είχαν 18/42 τρίποντα, 5/20 τρίποντα, 12/25 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Ellinoroston Celtics (Νάστος): Γιαννάκος 3, Μαλτέζος 8, Νάστος 7(8ρ.), Παπαϊάκος 11, Πιρπίρογλου 11(9ρ.), Φυλακτος 18.

Crushers(Ζαχαριάς): Αποστόλου 17, Δούβρης 5, Ζαχαρίας, Ζουγανέλης 14, Καλογερογιάννης 9(8ρ.), Κουτσοδημητρόπουλος 2(10ρ.), Κώνστας 15.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού και το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο.