06/07/2022
Basketfathers 12 16 17 4 - 49 -
Aballiers 14 15 4 18 - 51 -

Στους 16 με Γραμματικό!

Στο Basketaki Arena για το δεύτερο παιχνίδι της φάσης των 32 της Summer Development 2 League οι Aballiers πήραν τη  πολυπόθητη πρόκριση , καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι  έκαμψαν την αντίσταση των Basket Fathers με σκορ 49-51  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ανέστη Γραμματικό , καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι γηπεδούχοι με τον Αμπατζή να ηγείται των προσπαθειών τους   πήραν τα ηνία στο σκορ , 10-4 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 10-10 , ενώ  έκλεισαν τη περίοδο στο δύο με σκορ  , 12-14  . Ο Γραμματικός πέτυχε 6 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Αμπατζής .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Fathers με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν οχτώ αναπάντητους πόντους , 20-14 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα εντυπωσιακό σερί τους σερί 0-12 ανέκτησαν το προβάδισμα ,20-26 , για να έρθει νέα απάντηση των γηπεδούχων , καθώς με πρωταγωνιστές τους Τρίμη και Σιάνη οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο μείον έναν , 28-29 . Ο Γραμματικός πέτυχε 10 πόντους , ενώ οι Τρίμης και Σιάνης είχαν από 4   .

Στη τρίτη περίοδο οι Basket Fathers μπήκαν  με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής να αγγίζει τη τιμή των δώδεκα πόντων , 45-33  . Ο Γραμματικός  πέτυχε 4 πόντους , ενώ 12 ο Αμπατζής .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους πέντε , 47-42 , εν συνεχεία έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα , 48-48 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη και συνάμα τη πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης με σκορ 49-51  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης Γραμματικός με 23 πόντους , 11 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Αλέξανδρος Αμπατζής  είχε 22 πόντους , 25 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα   .

Οι Aballiers είχαν 16/37 δίποντα , 5/23 τρίποντα  , 4/14 βολές ,  37 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 4 κλεψίματα , 7 κοψίματα και 10 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/70 δίποντα , 1/13 τρίποντα , 8/20 βολές ,  64 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  6 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 6 λάθη .

Basket Fathers(Αμπατζής): Αμπατζής 22 , Δερμιτζάκης 3 , Καλτσάς 1 , Καρακάσης , Εμμανουήλ Περάκης 2 , Νικόλαος Περάκης 1 , Σιάνης 7 , Σκούρτας  , Τρίμης 13 .

Aballiers(Γραμματικός) : Βερνίκος 6 , Γραμματικός 23 , Θάνος 12 , Κρητικός 5 , Λιακόπουλος , Παγάνος 3 , Τσαρτσάρας 2  .

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των νικητών στο τέταρτο δεκάλεπτο !