27/06/2023
N.A. 99ers 9 17 20 26 - 72 -
Old Firm BC 16 10 18 14 - 58 -

Στους 16 οι σπουδαίοι Northern Athens 99ers!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για τα playoffs της Development Summer League, οι Northern Athens 99ers πραγματοποίησαν το 2-1 στη σειρά, καθώς νίκησαν την Old Firm με σκορ 72-58. Σε μια αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι για τριανταπέντε αγωνιστικά λεπτά, ο Δημάδης και η παρέα του, εκμεταλλευόμενοι την αθλητικότητα και την ενέργεια που διαθέτουν ως ομάδα, κατάφεραν να πραγματοποιήσουν εκπληκτικό φίνις και να πάρουν εκείνοι το πολυπόθητο εισιτήριο που οδηγεί στις 16’ καλύτερες ομάδας του θεσμού.

Η Old από τη πλευρά της, πάλεψε όσο δεν πάει αυτή τη σειρά, αδικείται από το γεγονός που αποχαιρετά τόσο γρήγορα το Summer League, αλλά άπαντες γνωρίζουν ότι μόνο ένας θα χαιρόταν στο τέλος της βραδιάς. Η ομάδα του Κανελλόπουλου επιβεβαίωσε τον τίτλο ως μια από τις πιο σκληροτράχηλες ομάδες και αν μπορούσαμε να βρούμε ένα μεμπτό σημείο, θα ήταν η χωρίς ανάσα χρησιμοποίηση του Καλαμπάκου για 40’ λεπτά, γεγονός που του προκάλεσε μεγάλη φθορά σε ενεργειακό και πνευματικό επίπεδο στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του αγώνα! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι πρώτες στιγμές του παιχνιδιού ανήκαν στους φιλοξενούμενους, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Καλαμπάκο(5π) και Μουγκαράκη(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 9-16. Από την άλλη πλευρά, ο Καθάριος τελείωσε αυτό το διάστημα με 4 πόντους.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού ήταν η σειρά των γηπεδούχων να αφήσουν το αγωνιστικό τους αποτύπωμα στο παρκέ της Basketaki Arena, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 17-10. Οι παίκτες του Καζάκου ανέβασαν την ένταση στις δύο πλευρές του παρκέ, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Κοκκίνη να πετυχαίνει 8 πόντους έκλεισαν το ημίχρονο στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 26-26. Ο Καλαμπάκος για ακόμη μια φορά ήταν ο πρώτος σκόρερ με 5 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντραγκότι(3π) με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, σπουδαίες μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια, όμορφες φάσεις και μια άγρια ομορφιά που συνόδευε τη περίοδο καθόλη τη διάρκεια της, με το επιμέρους σκορ να είναι το 20-18. Το διάστημα αυτό είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Παντελίδη, ο οποίος με 8 πόντους και 3 ριμπάουντ βοήθησε, παρέα με το επίσης εξαιρετικό Κοκκίνη(8π), τους Northern να οδηγηθούν στη τελευταία στροφή σε θέση ισχύος με σκορ 46-44. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μουγκαράκης πρόσθεσε 7 πολύτιμους πόντους.

Στο φινάλε του παιχνιδιού, οι 99ers παρουσίασαν τη καλύτερη αγωνιστική εκδοχή του εαυτού τους, πέτυχαν 26 πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά, κράτησαν τον αντίπαλο τους στους 14, είδαν τον Παντελίδη να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια  και εν τέλει κατάφεραν να κατακτήσουν  μια σπουδαία νίκη-πρόκριση με σκορ 72-58.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χρήστος Κοκκίνης με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ανδρέας Μουγκαράκης είχε 12  πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι Northern Athens είχαν 26/53 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 8/14 βολές, 49 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/34 δίποντα, 5/32 τρίποντα, 9/20 βολές, 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη .

Northern Athens 99ers(Καζάκος): Βασιλάκης, Δημάδης 8, Καθάριος 11, Κοκκίνης 22, Κουρεμένος, Λουκαιδης, Μελέτης 4, Μερμίγκης 13, Παντελίδης 14.

Old Firm(Κανελλόπουλος): Ανδρεάδης, Βασιλείου 4, Καλαμπάκος 19, Κούτσικος 4, Μακρής 4, Μουγκαράκης 12, Ντραγκότι 8, Ξυλιάς 4, Σανταμούρης 3.

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!