21/07/2021
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 7 22 8 13 - 50 -
Kourkoutes BC 19 9 20 12 - 60 -

Στους «8» με ατσάλινη άμυνα οι Kourkoutes!

Οι Kourkoutes πήραν μεγάλη νίκη πρόκριση για τα προημιτελικά του Summer της Development, αφού κέρδισαν στο Basketaki Arena με 60-50 τους Ανυπόταχτους Γαλάτες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σαρακηνού μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά με το τέλος της πρώτης περιόδου με 19-7, με τον Κώστα Νακόπουλο να σημειώνει 9 πόντους για την ομάδα του. Για τους Γαλάτες, 4 σημείωσε ο Φραντζεσκάκης ενώ 3 με ένα τρίποντο έβαλε ο Μαντάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες, πίεσαν και έγιναν πιο λειτουργικοί στην επίθεση. Ο Γιώργος Λαδάς έβαλε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο Μαντάς 5 και οι τυπικά γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 29-28. Για τους Kourkoutes, 4 πόντους σημείωσε ο Τσάκωνας και 3 ο Νακόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Kourkoutes βρήκαν και πάλι τον καλό τους εαυτό. Η τριάδα, Νακόπουλου-Τσάκωνα και Αθανασίου έβγαζε μεγάλη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και έτσι οι πρωταθλητές της D2, έτρεξαν ένα επιμέρους 20-8, πηγαίνοντας την διαφορά τους και πάλι στο διψήφιο, 48-37. Για τους Γαλάτες, Λαδάς, Μαντάς και Μπετχαβάς προσπαθούσαν στην επίθεση.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, οι Kourkoutes με την μεγάλη εμπειρία τους, κατάφεραν να διαχειριστούν με άνεση το προβάδισμα που είχαν και να πάρουν την νίκη με 60-50 με τους Νακόπουλο και Τσάκωνα να κάνουν την διαφορά. Για τους Ανυπόταχτους Γαλάτες, Λαδάς και Μαντάς δεν ήταν αρκετοί. Πλέον, η ομάδα του Άρη Σαρακηνού, περιμένει τον αντίπαλό της, που θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού Zero Gravity – ΙΧΩΡ.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Γιώργος Τσάκωνας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φρατζέσκος Φρατζεσκάκης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Γαλάτες είχαν 19/63 εντός πεδιάς, 5/31 τρίποντα και 7/14 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 20 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 25/73 εντός πεδιάς, 1/19 τρίποντα και 9/22 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 5 τάπες.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 11, Κούβαρης 2, Μπετχαβάς 3, Γαλάνης 3, Σταθάτος 4, Καζάνας 2, Φρατζεσκάκης 8, Λαδάς 17, Ανδρικόπουλος, Δούστος.

Kourkoutes (Αθανασίου): Νακόπουλος 19, Μεγαγιάννης, Σαρακηνός, Βεϊσάκης 2, Ρόζας 6, Αθανασίου 11, Τσάκωνας 16, Μανιουδάκης 4, Τρωιάνος 2.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες!