16/07/2020
Lyonmen 14 17 19 6 - 56 -
Πι Stoli α 16 10 12 17 - 55 -

Στους 8 οι Lyonmen και περιμένουν τον… Χρόνη!

Την πρόκριση τους για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα προημιτελικά της Master League πανηγυρίζουν οι Lyonmen, καθώς επικράτησαν και στο δεύτερο ματς απέναντι στα ΠιStoliA με 56-55 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Griffins – Athens Crips.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τα ΠιStoliA να προηγούνται με 14-16, έπειτα από 10 πόντους του Λιόλιου και 3 του Ρωμανού Ιωαννίδη. Ο Θεοδώρου με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 3 πρόσθεσε ο Δημητρίου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lyonmen ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Αντωνίου και Κωστή με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, πήραν αέρα 9 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 31-26. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Λιόλιος (5π), Ρωμανός Ιωαννίδης (3π) και Ντάσκαρης (2π).

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Ψυχογιού κλείδωσε ουσιαστικά την πρόκριση, αφού με 8 πόντους του Μακρύγιαννη και 6 του Θεοδώρου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 50-38! Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν τα ΠιStoliA στην τρίτη περίοδο και έτσι οι 4 πόντοι του Λιόλιου και οι 4 του Γιώργου Ιωαννίδη δεν έφταναν για να παραμείνουν ζωντανοί. Σκορ τρίτης περιόδου 50-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΠιStoliA έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με 5 πόντους του Ρωμανού Ιωαννίδη, τρίποντη βόμβα του Παπαδιονυσίου και 3 πόντους του Λιόλιου, προσπέρασαν με 54-55, 30″ για το τέλος. Ωστόσο, ο Αντωνίου είπε την τελευταία λέξη της συνάντησης και με καλάθι από τα πέντε μέτρα, χάρισε τη νίκη στα Λιοντάρια!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 20/58 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/23 βολές, 17/43 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Κορυφαίος των Lyonmen ο Μακρύγιαννης με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 4/8 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τα ΠιStoliA ο Λιόλιος με 22 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 6/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Lyonmen (Ψυχογιός – Καλαποθαράκος): Θεοδώρου 14 (2), Ηλιόπουλος, Ερμείδης 4, Μακρύγιαννης 10, Νικηφόρος 2, Γαδ 2, Κωστής 8, Δημητρίου 3, Αντωνίου 11, Τζουβάνας, Αποίκος

ΠιStoliA (Παπαδιονυσίου Δ.): Ιωαννίδης Ρ. 13, Ντάσκαρης 8, Λιόλιος 22 (1), Παπαδιονυσίου Χ. 3 (1), Ιωαννίδης Γ. 7, Βούλγαρης 2, Κοσμάς

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Lyonmen σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και η επιστροφή των ΠιStoliων στο τέλος!