03/02/2023
Peristeri Trelleborg 18 12 13 11 - 54 -
Sun City Spurs 11 17 21 20 - 69 -

Στους ώμους του Μιχαλόπουλου!

Με τον Διονύση τον Μιχαλόπουλο να κάνει μεστή εμφάνιση, οι Sun City Spurs επικράτησαν του Peristeri Trelleborg με 54-69 και συνεχίζουν το σερί τους!

Δύο σουτ από την περιφέρεια από Δρακόπουλο (1) και Βαγενά, έδωσαν το πάνω χέρι στους "πορτοκαλί ", με τους Spurs να ακολουθούν στο σκορ και να προσπαθούν να περάσουν τη μπάλα στον Ρούμελη, χωρίς όμως το αναμενόμενο αποτελεσμα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 18-11.

Τα "σπιρούνια" ήθελαν άμεσα σκορ και το βρήκαν, με το δίδυμο Μιχαλόπουλου Χατζηbill να συνδυάζεται άψογα και να απαντά στις όμορφες προσπάθειες του Δρακοπούλου και της παρέας του, με το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο να βρίσκει τις ομάδες στο 30-28.

Ο Παύλου πήρε.. επιτέλους μπρος και έδωσε την απαραίτητη βοήθεια στο επιθετικό κομμάτι για το Peristeri. Το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Χατζηbill να παίρνει εξολοκλήρου το σκοράρισμα στις... πλάτες του και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο 43-49.

Ήθελαν πολύ τη νίκη, ο Μιχαλόπουλος είπε να την... κλειδώσει και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν από το γήπεδο με το τελικό 54-69 και το ροζ φύλλο αγώνα στο... τσεπάκι του Γιάννη του Πέλεχα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης ο Μιχαλόπουλος με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από Trelleborg ξεχώρισε ο Χαρίλαος Δρακόπουλος με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/44 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 5/11 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/30 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 13/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.

Peristeri Trelleborg (Καραδενιζλής): Βαγενάς 11, Δαλέζος 6, Δρακόπουλος 15, Παύλου 16, Σταυρόπουλος 3, Τάτσης 3.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 4, Καραγιάννης 3, Κουκούλης 4, Μιχαλόπουλος 32, Πάλλης 7, Παπακωνσταντίνου, Ρούμελης 3, Φώτος, Χατζηbill 16.

Τί μας άρεσε: Το επιθετικό ταλέντο του Μιχαλόπουλου!