16/06/2023
Retro Pacers 11 6 10 19 - 46 -
Gunners 13 15 7 6 - 41 -

Στους 16 κόντρα σε όλα οι Retro Pacers!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, στη φάση των 32’ για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Retro Pacers κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία πρόκριση, επικρατώντας των Gunners με σκορ 46-41. Οι Gunners, σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ενώ είχαν τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, σταμάτησαν να σκοράρουν, απώλεσαν διαφορά δεκατριών πόντων, που σήμανε τον αποκλεισμό τους με συνολικό σκορ 2-1 από τη συνέχεια του Summer League. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, καθώς με όπλο την άμυνα τους κατάφεραν, δια χειρός Κουτσουρή(7π) να πλήξουν τον αντίπαλο με εφτά αναπάντητους πόντους(7-0). Η αντίδραση των Gunners ήταν άμεση, αργά και σταθερά άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία και κατάφεραν εν τέλει να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 11-13. Ο Πάνιας με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ!

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού στους ανήκε εξ ολοκλήρου στη παρέα του Καραμπέτσου, καθώς κράτησε τον αντίπαλο έξι πόντους και με τον Πάνια(7π) να ηγείται εκ νέου των προσπαθειών της, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 17-28.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με σπασμένα τα φρένα, αυξάνοντας την απόσταση έναντι των Retro στους δεκατρείς πόντους(22-35). Ήταν η στιγμή που σήμανε η αντεπίθεση της παρέας του Χριστοδουλόπουλου, καθώς αύξησαν την ένταση στην άμυνα τους, κράτησαν άποντους τους Gunners και με καλάθι του Καζαφέρη στην εκπνοή, έκλεισαν τη περίοδο στο μείον οκτώ 27-35.

Η τελευταία στροφή ξεκίνησε με καλάθι του Καζαφέρη, στη συνέχεια οι Pacers μείωσαν στο πόντο, ο Κουτσουρής έβαλε τους Pacers μπροστά μετά από σχεδόν τριάντα αγωνιστικά λεπτά με σκορ 38-37, ενώ όντας πιο ψύχραιμοι σε όλες τις κρίσιμες τελευταίες στιγμές του αγώνα κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη-πρόκριση με σκορ 46-41.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Βασίλης Χριστοδουλόπουλος με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Πάνιας είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι Retro Pacers είχαν 14/33 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 9/17 βολές, 43 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 18 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/29 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 7/30 βολές, 38 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη .

Retro Pacers(Χριστοδουλόπουλος): Hu 5, Αναγνωστόπουλος 3, Ιωαννίδης 6, Καζαφέρης 6, Κουτσούρης 15, Μπουρμπόν 2, Πουλαδάκης 2, Χριστοδουλόπουλος 5, Χριστοδούλου 2.

Gunners(Μακρής): Ακουμιανάκης 13, Ζούρος, Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 4, Πάνιας 16, Παπαδόπουλος 2, Πατσίκας 5, Ραυτόπουλος 1.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Καζαφέρη στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και το μέταλλο των νικητών, οι οποίοι παρά την άσχημη αγωνιστική μέρα στην οποία βρέθηκαν, κατάφεραν να πάρουν τη πρόκριση κόντρα ενός άξιου αντιπάλου !