29/06/2020
Most Wanted 21 7 18 15 - 61 -
Mpaloniakos 12 3 8 12 - 35 -

Στόχος επετεύχθη για τους Most Wanted!

Στην τέταρτη θέση του πέμπτου ομίλου της D2-League τερμάτισαν οι Most Wanted μετά την άνετη επικράτηση επί του Μπαλονιακού με 61-35 και περιμένουν να δουν τον αντίπαλο ανάμεσα σε Mad Frogs και Δαλάι Κλάμα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Most Wanted, καθώς με 9 πόντους του Καραμασιώτη και 8 του Κρινή, πήραν τον έλεγχο από νωρίς, όταν και προηγήθηκαν με 21-12. Το δίδυμο Κατσώνη – Λεβεντούρη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, με τον πρώτο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους πάντως να συνεχίζουν να οδηγούν το ματς και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 28-15, χάρη σε 7 συνεχόμενους πόντους του Κρινή. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τον Μπαλονιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Τσιώτας, ενώ Σιώτας 1/2 βολές είχε ο Κατσώνης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καραμασιώτης έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με 10 δικούς του πόντους με τρία τρίποντα, έδωσε στην παρέα του απόσταση ασφαλείας 23 πόντων, 46-23. Δεν μπόρεσαν ούτε και σε εκείνο το διάστημα οι γκρι να αντιδράσουν, με τους Λεβεντούρη και Κατσώνη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 46-23!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Most Wanted να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 61-35, έπειτα από 4 πόντους του Μιτζέλου και τρίποντο του Καραμασιώτη .  Για τον Μπαλονιακό στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λεβεντούρης (6π), Κατσώνης (3π) και Καραχάλιος (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 18/44 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/16 βολές, 14/42 δίποντα και 1/29 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος των Most Wanted ο Κότσιρας με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τον Μπαλονιακό ο Λεβεντούρης με 14 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 7/17 δίποντα και 0/6 τρίποντα, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Κότσιρας 4, Κουσάκης 6, Πίκουλης 3, Καραμασιώτης 22 (5), Μητρόπουλος 2, Μιτζέλος 4, Ντάνασης 4, Κρινής 16

Μπαλονιακός (Λεβεντούρης): Σιδέρης 2, Κατσώνης 13, Τσιώτας 2, Παπαβασιλείου, Καραχάλιος 4 (1), Λεβεντούρης 14

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο μπάσκετ που έπαιξαν οι Most Wanted!