13/11/2023
Brazzerzz Beachterzz 17 22 17 17 - 73 -
The Jokers 13 24 14 14 - 65 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Brazzerzz Beachterzz!

Τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων αγώνων έδωσαν οι Brazzerzz Beachterzz οι οποίοι επικράτησαν με 73-65 επί των Jokers στον Άγιο Νικόλαο στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Master League. Αυτό είναι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα που παίρνουν οι Beachterzz έπειτα από 3 συνεχόμενες ήττες και έφτασαν πλέον στο 3-3. Οι Jokers από την μεριά τους για ακόμα μία αγωνιστική δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στη φετινή σεζόν και το ρεκόρ τους δείχνει 0-5.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και ο Ζώτος από τις πρώτες φάσεις «βρήκε το χέρι του» πίσω από τα 6,75 για να φτάσει το σκορ στο 17-4. Παρά το κακό ξεκίνημα, οι Jokers έδειχναν να συνέρχονται, με τον Φιλιππάκο να κάνει την αρχή και τους Κωστελέτο, Τζιτζογλάκη και Τσέκα να ακολουθούν, ώστε οι φιλοξενούμενοι να φτιάξουν ένα δικό τους σερί 0-9 που έφερε το σκορ στο 17-13, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς μετατράπηκε σε ένα… διαγωνισμό τριπόντων ανάμεσα στις δύο ομάδες. Συνολικά στη δεύτερη περίοδο είδαμε να μπαίνουν 10 τρίποντα, με τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται το ποσοστό, μιας και οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε 5, όσα έβαλαν και οι Jokers. Κηρύκος και Ζώτος απαντούσαν ο ένας στο τρίποντο του άλλου, με το σκορ να πηγαίνει στο 34-32. Τελικά οι Brazzerzz Beachterzz ήταν εκείνοι που κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραφε 39-37.

Ο Πολυχρονόπουλος πήρε ανάσες στη διακοπή που του έδωσαν έξτρα ενέργεια ώστε να μπει δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και να βοηθήσει τους Beachterzz να φτιάξουν ένα +8(50-42). Οι Jokers προσπάθησαν να μείνουν σε μία κοντινή απόσταση, με τους Τσέκα και Κηρύκο να δίνουν πόντους που δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να απομακρυνθούν πολύ. Έτσι με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου είδαμε τους γηπεδούχους να κρατάνε στα χέρια τους μία μικρή διαφορά 5 πόντων (56-51).

Βγενόπουλος και Ζώτος με δύο σερί τρίποντα πήγαν την ομάδα τους στο +9(62-53), όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν τόσο εύκολα. Ο Τσέκας με τις επιτυχημένες προσπάθειές του από κοντά και ο Απτόσογλου που έδωσε λύση πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, πήγαν τους Jokers στο 64-60. Λίγο πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο τρίποντο (68-65), αλλά στο φινάλε οι Brazzerzz Beachterzz εκμεταλλεύτηκαν καλύτερα τις ευκαιρίες τους. Ο Δριβάκος έφερε πόντους από την γραμμή των βολών, ο Πίλτσης επίσης πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 73-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ζήσης Πολυχρονόπουλος με 18 πόντους, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Jokers ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Οι Brazzerzz Beachterzz μέτρησαν 18/30 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 4/11 βολές, 40 ριμπάουντ, όπως και 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Jokers είχαν 13/29 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 12/13 βολές, 32 ριμπάουντ και 21 ασίστ. Επίσης έκαναν 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Brazzerzz Beachterzz (Ζώτος): Βγενόπουλος 3(1ρ.), Δημητριάδης 11(5ρ.), Δριβάκος 7(8ρ.), Ζώτος 21(6ρ.), Πίλτσης 5(3ρ.), Πιστεύος 4(1ρ.), Πολυχρονόπουλος 18(8ρ.), Τσίτουρας 4(8ρ.)

The Jokers (Χατζημιχαήλ): Απτόσογλου 3(1ρ.), Κηρύκος 14(4ρ.), Κωστελέτος 19(11ρ.), Λειβάδης, Τζιτζογλάκης 6(3ρ.), Τσέκας 14(9ρ.), Φιλιππάκος 9(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το… ρεσιτάλ τριπόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο.