21/02/2024
Ερυθρός Σταυρός 10 26 18 15 - 69 -
Iron Maidan 11 17 12 19 - 59 -

"Στροφή" στις νίκες για τον Ερυθρό Σταυρό!

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, ο Ερυθρός Σταυρός επέστρεψε στις νίκες στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 20η αγωνιστική κέρδισε τους Iron Maidan με 69-59 στο Athens Sports Hall και παραμένει στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Οι Iron Maidan κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο, αλλά και τον ίδιο τους τον προπονητή, τον Μαρινάκη, στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Θοδωρή Μαλτέζου, τρίποντο του Άρη Μακρή και καλάθι του Παληγιάννη, προηγήθηκαν με 0-9 στα πρώτα 90"! Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο και με τους Τσέκα - Αλέξανδρο Φαλάγγα να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, μείωσαν στον πόντο, 10-11!

Στη δεύτερη περίοδο, ο άφαντος μέχρι εκείνο το σημείο, ο Κουτουζής πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους, 6 του Τσέκα και βοήθειες των Αγραπίδη - Αλέξανδρου Φαλάγγα, έστειλαν τον Ερυθρό Σταυρό στα αποδυτήρια με ικανοποιητική διαφορά 8 πόντων, 36-28! Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι του Θοδωρή Μαλτέζου, ενώ από 4 είχαν οι Παληγιάννης και Άρης Μακρής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ασημομύτη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με νέους 9 πόντους του Αγραπίδη, 4 του Αλέξανδρου Φαλάγγα και το τρίτο τριποντάκι του Κουτουζή, ξέφυγε στους 19, 54-35. Το μόνο που κατάφεραν οι "Μαϊντανοί" ήταν να μειώσουν στους 14, 54-40, με τους Θοδωρή Μαλτέζο και Παληγιάννη να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 54-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Iron Maidan αποφάσισαν να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με 5 πόντους του Παληγιάννη, 4 του Μένιου Μαλτέζου και τρίποντα των Μίμη Μακρή και Κίσσα, πλησίασαν στους 5, 59-54, 5:30 για τη λήξη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ούτε και στα τελευταία λεπτά έχασαν την ηρεμία στο παιχνίδι τους και με δύο τρίποντες βόμβες Αγραπίδη και 4 πόντους του Θάνου Φαλάγγα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 69-59.

Betsson MVP του Ερυθρού Σταυρού ο Αγραπίδης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 6/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Θοδωρής Μαλτέζος με 16 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 6/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Ερυθρός Σταυρός (Ασημομύτης): Τσέκα 14, Αγραπίδης 20 (2), Κουτουζής 14 (3), Πάντζαλης 2, Φαλάγγας Α. 12, Φαλάγγας Θ. 7

Iron Maidan (Μαρινάκης): Κίσσας 3 (1), Καλκοπέδης, Κατσάνος, Μακρής Α. 9 (1), Μακρής Μ. 7 (1), Μαλτέζος Μ. 8, Μαλτέζος Θ. 16 (1), Παληγιάννης 16

Τι μας άρεσε: Τα μόλις 5 λάθη των γηπεδούχων και η ηρεμία που έδειξαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά και το γεγονός πως τρεις παίχτες έκαναν double-double!