11/10/2021
San Antonio Smurfs 19 16 17 15 - 67 -
Collectors 14 7 17 9 - 47 -

Στρουμφονίκησαν και εντυπωσίασαν!

Μπαίνοντας με αποφασιστικότητα από την αρχή της αναμέτρησης, οι San Antonio Smurfs επιβλήθηκαν με 67-47 των Collectors στην πρεμιέρα της Development κατηγορίας, κάνοντας… σεφτέ στα φετινά ροζ φύλλα αγώνα!
Οι Διφτόπουλος και Κυριάκου φάνηκε πως θα είχαν το μεγαλύτερο μερίδιο στην… πίτα των επιθετικών επιλογών των φιλοξενούμενων, με τους Καλαϊτζόγλου και Σταύρου να απαντούν άμεσα, για το 19-14 πρώτου δεκαλέπτου.
Γκουρογιάννης και Καστάνης συνέχισαν να σκοράρουν στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με την είσοδο του Κονδύλη από την άλλη να μην μπορεί να ισορροπήσει την κατάσταση, με τα στρουμφάκια να είναι καλύτερα, πράγμα που αποτυπώνει και το 35-21 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.
Οι προσπάθειες του Αγγελομάτη μάζεψαν κάπως τη διαφορά, ο εξαιρετικός όμως Σταύρου μαζί με τους Καστάνη και Γκουρογιάννη ήθελαν πολύ τη νίκη, κρατώντας την ψαλίδα του σκορ κοντά στους 15 πόντους, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-38.
Απανωτοί ποντοι από τον Γιαννόπουλο και καλές επιθετικές επιλογές μέχρι τέλους, έφεραν τη νίκη με 67-47 στους Smurfs, οι οποίοι με μια εξαιρετική εμφάνιση ατενίζουν με αισιοδοξία προς το φετινό μαραθώνιο της Development.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Αλέξης με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Collectors ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/48 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 9/14 βολές, 50 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/52 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 8/14 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.
San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης): Γιαννόπουλος 9, Καλαϊτζόγλου 15, Αλέξης 4 (13 ριμπ.), Πανοπουλος 3, Σταύρου 16, Γκουρογιάννης 3, Μποχωρίδης, Καστάνης 13, Μανδρώνης 4.
Collectors (Αγγελομάτης): Μπακάλης, Λαγός 2, Αγγελομάτης 12, Τσατσάνης, Κονδύλης 9, Χαραλαμπόπουλος 3, Κυριάκου 11 (18 ριμπ.), Παπαδόπουλος, Διφτόπουλος 10, Σαβέριος.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!