Moschato Bulls 36 19 24 14 - 93 -
Falcons BC ATH 22 16 9 8 - 55 -

Ξεκίνημα με στυλ για τους Moschato Bulls!

Οι Moschato Bulls, παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, επικράτησαν με άνεση των Falcons και έδειξαν ότι έχουν το υλικό για να φτάσουν μακριά στο φετινό Summer League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση να τρέξουν και να πάνε σε γρήγορες επιθέσεις, με τους Moschato Bulls να ξεχωρίζουν. Με τους Ναυπλιώτη, Κομνηνό οδηγούς, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 36 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ σκόραραν και οι οκτώ παίκτες που αγωνίστηκαν. Για τους Falcons Μαρκούτης και Αλέξανδρος Στρατόπουλος προσπαθούσαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης, όπως ήταν λογικό, έπεσε, με τους Moschato Bulls να έχουν πάντα το προβάδισμα και να μην απειλούνται από τους Falcons. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 55-38.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τρέξουν και να καθαρίσουν το ματς απο νωρίς. Με επιμέρους σκορ 16-2, έκαναν το σκορ 71-41 και κλείδωσαν την νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 79-47.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει και να δοκιμάζουν πρόσωπα και τακτικές. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 93-55, με τους Moschato Bulls να δείχνουν ικανοί για μεγάλα πράγματα στο φετινό Summer League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεράσιμος Μαρκουίζος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Στρατόπουλος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Moschato Bulls (Πάντος): Βλάχος 10, Γάτσιος 10, Κομνηνός 17, Κορωνιός 8,  Μαρκουίζος 18, Μπαμπάλης 3, Ναυπλιώτης 21, Παυλίας 6.

Falcons (Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος, Μαρκούτης 18, Μπούτζης, Παπαδόπουλος 15, Μαρκόπουλος 9, Στρατόπουλος Αλ. 13, Στρατόπουλος Γ.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχική εμφάνιση των Moschato Bulls.