01/03/2020
ESDDA Graduates 13 17 3 17 8 58 -
Friends 15 10 14 11 7 57 -

Συγκλονιστικό φινάλε με νικητές τους Graduates!

Το απόγευμα του Σαββάτου 29, Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, είχαμε ντέρμπι ουραγών για τον δεύτερο όμιλο της D2. Οι δύο ομάδες απέδειξαν το αντίθετο, έκαναν εξαιρετικό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ και οι ESDDA Graduates πήραν την νίκη στην παράταση επικρατώντας με 58 – 57 των Friends .

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους Graduates να παίρνουν προβάδισμα με Πατουλιά(5) και Μπινιάρη(4) και τους Friends να απαντούν με Οικονομίδη(4) Νέτση και Μπρεδάκη(9-9). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με γκολ φάουλ του Μπρεδάκη και τρίποντο του Σχοινοπλοκάκη πέρασαν μπροστά, για να μειώσουν για τους γηπεδούχους Ζαχαριάδης με βολή και Κανελλόπουλος με τρίποντο 13 – 15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ζαχαριάδη να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα καλάθια για τους απόφοιτους, αλλά ο Οββαδίας με τρίποντο έκανε το 17 – 18. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους με Ζαχαριάδη, Χολιασμένο και Κανελλόπουλο, ενώ ο Μπρεδάκης με δίποντο μείωσε σε 24 – 20. Οι ESDDA είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και ανέβασαν την διαφορά με νέο εκπληκτικό καλάθι του Χολιασμένου και βοήθειες από Ζαχαριάδη και Πατουλιά, ενώ για τους Friends Μπρεδάκης και Εσκινάζης με τρίποντο διαμόρφωσαν το 30 – 25 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για τους Graduates που πέτυχαν μόνο ένα καλάθι εντός παιδειάς με τον Ζαχαριάδη και μία βολή με τον Τσίτσιρα, με αποτέλεσμα οι Friends που ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους με Μεγρέμη(5), Ρούσση(4), Οικονομίδη και Σχοινοπλοκάκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι να προσπεράσουν με 33-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι απόφοιτοι μπήκαν δυνατά και με 4 πόντους του Ζαχαριάδη και πέντε του Πατουλιά πήραν προβάδισμα, όμως η απάντηση από Οικονομίδη και Οββαδία έκανε το σκορ 42-43. Ο Ζαχαριάδης με νέο δίποντο έκανε το 44 – 43, όμως Οικονομίδης και Οββαδίας ξαναέβαλαν μπροστά τους Friends 44 – 47. Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα το ενδιαφέρον ήταν πολύ μεγάλο. Ζαχαριάδης με μία βολή και Μπινιάρης με γκολ φάουλ έκαναν προσωρινά το 48 – 47, για να έρθει ο Εσκινάζης με δίποντο και ο Μπρεδάκης με μία βολή να γράψουν το 48 – 50 για τους Friends 18 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.Η επίθεση των Graduates πέρασε στα χέρια του Ζαχαριάδη ο οποίος με δεξιά ραβέρσα ισοφάρισε και έστειλε το ματς σε παράταση (50 -50).

Η παράταση ξεκίνησε με τρίποντο του Ζαχαριάδη για τους γηπεδούχους και απάντησε ο Εσκινάζης με γκολ φάουλ για το 53-53. Η συνέχεια του θρίλερ είχε νέο τρίποντο του Ζαχαριάδη, όμως ο Οικονομίδης με δίποντο και ο Μπρεδάκης με δύο βολές 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη έκαναν το σκορ 56 – 57. Η επίθεση ήταν για τους Graduates.Ο Πατουλιάς κέρδισε φάουλ , ευστόχησε και στις δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό 58-57!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταμάτης Ζαχαριάδης με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπρεδάκης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι ESDDA είχαν 14 – 46 δίποντα, 7 – 24 τρίποντα, 9 – 24 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Friends είχαν 19 – 47 δίποντα, 4 – 25 τρίποντα, 7 – 20 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας):Δημητριάδης, Πατουλιάς 15 (3ας.), Παναγόπουλος (9 ρ.), Τσίτσιρας 1, Βαφάκος , Ζαχαριάδης 26 (10ρ.), Μπινιάρης 7 (17ρ.), Κανελλόπουλος 5, Χολιασμένος 4.

Friends(Εσκινάζης): Οββαδίας 9(7ρ.), Μπρεδάκης 12( 14ρ.), Εσκινάζης 8(4ρ.), Μεγρέμης 8(7ρ.), Ρούσσης 2, Νέτσης 3, Οικονομίδης 10(7ρ.), Σχοινοπλοκάκης 5.

Τι μας άρεσε: Ένα ματς που φτάνει στην παράταση δείχνει πως έχει τεράστιο ενδιαφέρον.