01/11/2019
Mpaloniakos 11 6 14 11 - 42 -
Collectors 14 10 8 13 - 45 -

«Συλλέκτες» ροζ φύλλων!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στην Development 2 League οι Collectors αφού επικράτησαν δύσκολα του Mpaloniakou με 42-45 σε παιχνίδι που έγινε στο ΓΣΠ.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Collectors ήταν οριακά καλύτεροι και με καλάθια των Παπαδόπουλου, Βλαχογεώργη και Κλεισούρα προηγήθηκαν με 11-14. Για τον Mpaloniako οι Γούλας και Λεβεντούρης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι «Συλλέκτες» έχοντας ως σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα, διεύρυναν το προβάδισμά τους με τους Αγγελομάτη και Κλεισούρα και έκαναν το σκορ 17-24 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι «γκρι» έδειξαν στα πρώτα λεπτά σημάδια αντίδρασης χάρη στα καλάθια των Καραχάλιου και Γούλα, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι’ αυτούς.

Στην επανάληψη ο Mpaloniakos προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Με μπροστάρη τον αρχηγό, Κώστα Λεβεντούρη και άξιους συμπαραστάτες και Κατσώνη, οι «γκρι» μείωσαν στον πόντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έκαναν το παιχνίδι ιδιαίτερα ενδιαφέρον (31-32). Για τους Collectors σ’ αυτό το διάστημα ξεχώρισαν με την απόδοσή τους οι Λαγός, Σαβέριος και Κλεισούρας.

Ο Mpaloniakos προσπάθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο με όλες του τις δυνάμεις να φέρει «τούμπα» το ματς. Οι Collectors ωστόσο αποδείχτηκαν «σκληρά καρύδια», αφού έβρισκαν συνεχώς απάντηση στα καλάθια που δέχονταν. Έτσι, με πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο, Βλαχογεώργη και Αγγελομάτη οι «άσπροι» πήραν τη νίκη με 42-45 και έκαναν το 2/2 στην Development 2 League. Ο Mpaloniakos πλήρωσε κάποιες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο άφησε υποσχέσεις για την συνέχεια.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Κλεισούρας με double double και 12 πόντους (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 14 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λεβεντούρης με 22 πόντους (7/18 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/49 δίποντα (24,5%), 2/25 τρίποντα (8%) και 12/17 βολές (70,6%), Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/41 δίποντα (19,5%), 4/20 τρίποντα (20%) και 17/31 βολές (54,8%). Μάζεψαν 55 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Λιόντος 2, Σιδέρης 2, Λεβεντούρης 22 (1), Γούλας 11 (14 ριμπ.), Παναγιωτίδης, Κατσώνης 2, Παπαβασιλείου, Καραχάλιος 3 (1), Γούπιος.

Collectors (Αγγελομάτης): Λαγός 3, Παπαδόπουλος 9 (3), Αγγελομάτης 6, Ευαγγελινός 2, Βλαχογεώργης 9 (17 ριμπ.), Κλεισούρας 12 (1), Πατσιώτης, Καλαμπάκας, Σαβέριος 4

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Τι δεν μας άρεσε: Περιμέναμε από τον Mpaloniako καλύτερες επιθέσεις στο τέλος.