16/10/2022
Undrafted 7 19 19 7 - 50 -
The Roots 13 7 7 6 - 31 -

Συμπλήρωσαν το καρέ οι Undrafted!

Το αήττητο τους διεύρυναν στον δεύτερο όμιλο της D2-League οι Undrafted, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Roots με 50-31 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Roots στο παιχνίδι, καθώς με τρεις τρίποντες βόμβες του Λαγωνικάκου και 4 πόντους του Θοδωρή Ανδραβίζου, προηγήθηκαν με 2-13 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στην συνέχεια της περιόδου ο Κόντος σκόραρε 5 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας στους 6, ενώ το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων είχε πετύχει ο Υφαντής.

Στην δεύτερη περίοδο οι Undrafted επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με 7 νέους πόντους του Κόντου και δύο τρίποντα του Θεοδωρόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 26-20. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Αργυράκη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Θοδωρή Ανδραβίζο - Κραψίτη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 11 πόντους του Πανταζή και 4 του Κόντου, ξέφυγαν στους 20, 43-23. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 43-25, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Roots ο Λαγωνικάκος από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα άλλες δύο βολές είχε ο Λουλουργάς. Σκορ τρίτης περιόδου 43-25!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στα Άνω Λιόσια και έτσι οι Undrafted έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 50-31, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πανταζή, Κώστα Ματεντζόγλου και Κόντου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θοδωρής Ανδραβίζος, Λαγωνικάκος και Αργυράκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/19 βολές, 14/40 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/21 βολές, 5/32 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Undrafted ο Κόντος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 6/10 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Roots ο Αργυράκης με 5 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Undrafted (Κουτσελίνης): Παναγόπουλος, Πανταζής 15, Ματεντζόγλου Χ., Κόντος 18 (1), Τσιάνος 2, Ματεντζόγλου Κ. 4, Θεοδωρόπουλος 7 (2), Υφαντής 4

Roots (Λουλουργάς): Ανδραβίζος Π., Σοκολάκης, Αργυράκης 5 (1), Κραψίτης 2, Λαγωνικάκος 13 (3), Ανδραβίζος Θ. 9, Λουλουργάς 2, Παντελάτος, Ζαμπάρας

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Undrafted!