25/04/2023
Miami Heets 12 20 14 15 - 61 -
Alpinists BC 17 6 14 22 - 59 -

+2 στο "ημίχρονο" οι Heets!

Μετά από 40 λεπτά κυνηγητού, οι Miami Heets κέρδισαν τους Alpinists με 61-59 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά της Evolution League, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Alpinists στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Καράβη, 5 του Μουτεβελή και τρίποντο του Βακρινού, προηγήθηκαν με 9-17, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 12-17, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Δρίτσας από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Πιτούλης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Miami Heets κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και 5 πόντους του Αναστασίου (buzzer beater από το κέντρο), 4 του Ταγματάρχη και 4 του Γιαννίρη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 32-23. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Νεαμονιτό, Συκάρη και Καράβη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Κούρκουλου και 4 του Δρίτσα, το συγκρότημα του Σάμιου διατήρησε το +9, 46-37. Την ομάδα του Μαρούδη κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Νεαμονιτού και τα τρίποντα των Μαγκανιάρη - Μουτεβελή. Σκορ τρίτης περιόδου 46-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αλπινιστές βρήκαν ρυθμό και με 9 πόντους του Μαγκανιάρη, 4 του Συκάρη και τρίποντο του Μουτεβελή, προσπέρασαν με 54-56, 1:30 για την λήξη. Στο φινάλε, όμως, του αγώνα ο Αναστασίου φώναξε παρών και με 6 δικούς του πόντους, οδήγησε τους Miami Heets στη νίκη με 61-59!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/30 βολές, 21/45 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 33 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 15/40 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 27 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Miami Heets ο Αναστασίου με 15 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 4/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 10 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Alpinists ο Συκάρης με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Miami Heets (Σάμιος): Αναστασίου 15 (1), Γιαννίρης 5, Δρίτσας 11 (1), Κούρκουλος 10, Μαρινάκης 4, Πιτούλης 9, Τζουβανάκης 3, Ταγματάρχης 4

Alpinists (Μαρούδης): Βακρινός 7 (1), Καββαδίας, Καράβης 12 (1), Κυριακίδης, Μαγκανιάρης 12 (3), Μουτεβελής 11 (3), Νεαμονιτός 9, Ποντίκας, Συκάρης 8

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!