30/09/2021
Brazzers 17 12 5 18 8 60 -
Paliagoura 9 17 13 13 2 54 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Brazzers !

Στο κλειστό του Athens Sports Hall για τo πρωτάθλημα της Elite League , οι Brazzers δυσκολεύτηκαν  ενάντια στα Paliagoura ,, καθώς επικράτησαν στη παράταση με 60-54 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα  τον Ορέστη Κούρογλου, καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Βαρθολομαίος και η παρέα του ήταν μπροστά στο σκορ , καθώς προηγήθηκαν ,9-2 και 11-7,  με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 17-9. Οι Κούρογλου και Χαλκιόπουλος πέτυχαν από 6 και 5 πόντους αντίστοιχα , ενώ από τα Paliagoura οι Κασκάνης και Λαγός είχαν από  4 και 3 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ , αφού οι φιλοξενούμενοι με σερί 2-10 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 19-19, με τους Brazzers να απαντούν και με ένα δικό τους επιμέρους 10-7 να κλείνουν  το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων , 29-26  .Σε αυτό το διάστημα ο Δαρδαμάνης πέτυχε 5 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο φοβερός και τρομερός Κασκάνης .

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στα Paliagoura , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έβγαλαν αιφνιδιασμούς και με ένα επιμέρους 5-13 βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης να έχουν πάρει κεφάλι στο σκορ με 34-39  . Oι Δαρδαμάνης και Χαλκιόπουλος είχαν από 5 πόντους ο καθένας , ενώ 5 είχε και ο Αβανίδης από τα Paliagoura

Η τελευταία περίοδο θύμιζε εν πολλοίς έναν αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο . Οι πράσινοι βρέθηκαν να προηγούνται με 10 πόντους διαφορά , 40-50 , με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν και με ένα εκπληκτικό σερί 12-2 να ισοφαρίζουν , 52-52, και να στέλνουν την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης . Οι Brazzers έχοντας τη ψυχολογία υπέρ τους , αλλά εκμεταλλευόμενοί και το γεγονός ότι ο αντίπαλος τους είχε κατέβει με μόλις επτά παίκτες κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο θεσμό της Elite League με 60-54  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ορέστης Κούρογλου με 9 πόντους , 11 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κοψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Ευάγγελος Αβανίδης  είχε 15 πόντους , 15  ριμπάουντ , 1 ασίστ  και 3 κλεψίματα .

Οι Brazzers είχαν συνολικά  20/66 δίποντα , 5/44 τρίποντα , 5/10 βολές , 65 ριμπάουντ , 13 ασίστ , 3 κλεψίματα και 13 λάθη . Tα Paliagoura είχαν 19/48 δίποντα , 3/24 τρίποντα , 7/17 βολές , 44 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 8 κλεψίματα  και 12 λάθη .

Brazzers(Kατέρης) : Aμπάζογλου 4 , Αντωνακάκης  , Δαρδαμάνης 12 , Σιώρος 2 , Βαρθολομαίος 7 , Κωνσταντίνου , Κατέρης 5 , Κωνσταντινίδης 2 , Κούρογλου 9 , Μπάρμπας 5 , Χαλκιόπουλος 14 , Ζαφειράκης .

Paliagoura(Δράκος) : Βελέτζας  , Αβανίδης 18 , Κασκάνης 15 , Λαγός 7 , Κοντορούχας , Κωστάκης 6 , Τομαράς 8 .

Τι μας άρεσε : Το αμείωτο σασπένς που είχε η αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκεια της  .