13/02/2020
Renegades BC 13 20 15 21 - 69 -
Leontario BC 27 10 14 13 - 64 -

Συνέρχονται οι Renegades!

Την Τετάρτη το βράδυ 12 Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, το Leontario έκανε εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι νεανικοί Renegades επέστρεψαν από το – 14 και με τη νίκη τους 69 – 64 σκαρφάλωσαν στην τετράδα του πρώτου ομίλου της D1.

Το Leontario προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με Α.Λαζανάκη και 6 πόντους του Μ. Δημητρακόπουλου, ενώ για τους Renegades Βλάχος, Σμυρνής και Σαμπατακάκης μείωναν 7 – 8. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό , πάτησαν το γκάζι και με Πλαγιαννάκο(4), Μ. Δημητρακόπουλο(7) ,Α.Λαζανάκη και Ζαβιτσάνο(6) εκτόξευσαν την διαφορά στους 14 επί των Renegades που σκόραραν με Σαμπατακάκη(4) και Σμυρνή(13-27).

Μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου το Leontario πέτυχε μόνο ένα καλάθι με τον Κωνσταντιδέλη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Σκαπετοράχη(9) και βοήθειες από Βλάχο, Σαμπατακάκη και Σμυρνή να μειώσουν σε 27 – 29. Ζαβιτσάνος με βολές και Μ.Δημητρακόπουλος με δύο τρίποντα άνοιξαν πάλι την διαφορά για τους φιλοξενούμενους , ενώ οι Renegades με Βλάχο, Σαμπατακάκη και Σμυρνή να πετυχαίνουν από ένα καλάθι διαμόρφωσαν το 33 – 37 σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους με Σαμπατακάκη, Σμυρνή και Κωστένογλου(4) να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ, όμως 6 συνεχόμενοι πόντοι του Πλαγιαννάκου και τρίποντο του Α. Δημητρακόπουλου έκαναν το σκορ 42 – 46. Νέο προσπέρασμα για τους Renegades με Σμυρνή,Βλάχο και Σαμπατακάκη και νέα απάντηση από Μ.Δημητρακόπουλο(5) 48-51.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Renegades γύρισαν τούμπα το ματς με Κωστένογλου, Σαμπατακάκη(4), Σμυρνή και Βλάχο , όμως το Leontario ακολουθούσε κατά πόδας με 4 πόντους του Ζαβιτσάνου και καλάθι του Κορωνάκη(61-57). Ο Βλάχος με βολή έκανε το 62-57 , αλλά ήρθε η ώρα του Πλαγιαννάκου και με δύο τριποντάρες με ταμπλό έγραψε το 62 – 63. Άμεση η απάντηση από Κωστένογλου και βολή του Σκαπετοράχη για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ζαβιτσάνος με βολή μείωσε 65 – 64. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιον πόντο, με αποτέλεσμα οι Renegades με δύο βολές του Σμυρνή και δίποντο στη λήξη του Σαμπατακάκη να διαμορφώσουν το τελικό 69 – 64.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Σμυρνής με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιλτιάδης Δημητρακόπουλος με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Renegades είχαν 23 – 50 δίποντα, 2 – 21 τρίποντα, 17 – 32 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Το Leontario είχε 18 – 43 δίποντα, 8– 28 τρίποντα, 4 – 7 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 22 λάθη.

Renegades (Ευσταθίου): Κωστένογλου 9 (12ρ.), Βλάχος 11 (5κλ.), Κονδύλης, Σαμπατακάκης 22 (16ρ.), Ευσταθίου, Σκαπετοράχης 10(4κλ.), Σμυρνής 17 (9ρ.).

Leontario (Κωνσταντιδέλης):Προκοπίου, Ζαβιτσάνος 13 (9ρ.), Πλαγιαννάκος 16 (6ασ.), Α.Λαζανάκης 4 (10ρ.), Μ. Δημητρακόπουλος 24, Κορωνάκης 2(8ρ.), Α. Δημητρακόπουλος 3 (4ασ.), Ι.Λαζανάκης , Κωνσταντιδέλης 2.

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.