22/01/2020
Στιφάδο Bulls 17 14 18 25 - 74 -
War Gamers 14 16 17 12 - 59 -

Συνέρχονται οι Στιφάδο Bulls!

Σε ένα παιχνίδι που στην μεγαλύτερη διάρκεια του οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι Στιφάδο Bulls επικράτησαν των War Gamers με 74-59. Με αυτή τη νίκη οι Στιφάδο Bulls έμειναν στην πρώτη θέση με +2 από τους δεύτερους Γκουρούδες. Οι War Gamers πλέον βρίσκονται στο 9-8 και την έβδομη θέση.

Η πρώτη περίοδος είχε έναν πρωταγωνιστή! Ο JJ Χριστόπουλος, ο οποίος επέστρεψε στην ομάδα μετά από ένα μήνα, ήταν ορεξάτος και ασταμάτητος. Πέτυχε τους 10 από τους 17 πόντους της ομάδας του με άξιο συμπαραστάτη του τον Γκόγκα με πέντε. Η περίοδος βρήκε μπροστά τους Ταύρους με 17-14. Οι War Gamers είχαν πρώτο σκόρερ τον Καραγιάννη με 6 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Στιφάδο Bulls μπήκαν με σκοπό να καθαρίσουν το ματς. Ανέβασαν την διαφορά στο +10, 27-17 με έξι λεπτά για το ημίχρονο. Άμεση όμως η αντίδραση της ομάδας του Σκλαβενίτη, η οποία κατέβασε την διαφορά στο καλάθι, με τον Παρίσο να βοηθάει οργανωτικά και με σκορ. Τελικά το ημίχρονο έληξε 35-31 με καλάθι του JJ στην λήξη του χρόνου. Σε αυτό το διάστημα ο Χριστόπουλος πέτυχε έξι πόντους και οι Παγουλάτος και Κορωνιός από τέσσερις για τους Στιφάδο. Ο Παρίσος με οχτώ πόντους και ο Καραγιάννης με τέσσερις κράτησαν τους War Gamers στο παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι War Gamers έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 43-43, με 4'21” για το τέλος του δεκαλέπτου. Σε αυτό το διάστημα σκόραραν μόνο πίσω από την γραμμή των 6,75 ενώ οι Στιφάδο Bulls σκόραραν μόνο κάτω από το καλάθι. Με τον Γκόγκα να πετυχαίνει το μοναδικό τρίποντο των “κόκκινων”, πήραν αέρα τεσσάρων πόντων και η λήξη τους βρήκε μπροστά τελικά με 49-47. Καλύτερος σε αυτό το σημείο ο Κορωνιός με έξι πόντους για τους Bulls, Καραγιάννης με εφτά για τους War Gamers.

Στην τέταρτη περίοδο το ματς ήταν ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες ικανές να πάρουν τη νίκη αμφότερες. Με καλάθι και φάουλ του Καραγιάννη, με 6’18” για το τέλος, οι War Gamers πήραν πρώτη φορά προβάδισμα στην αναμέτρηση με 53-54. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές στις επόμενες κατοχές και με ένα σερί 6-0 και δύο βολές με 1’23” για το τέλος οι Στιφάδο πέρασαν μπροστά με +5, με 64-59. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού υπήρξε ένταση και με συνεχόμενες βολές και ένα τρίποντο του Λίγγου οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν με 74-59. Οχτώ πόντους πέτυχε ο Μπαλαούρας, όλους με βολές και εφτά ο Χριστόπουλος για λογαριασμό των Bulls. Επιθετικά για τους War Gamers ξεχώρισε ο Καραγιάννης με πέντε και Παρίσος με τρεις.

Mvp του αγώνα ήταν ο JJ Χριστόπουλος με 25 πόντους (3/3 βολές και 11/20 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 λάθη. Καλύτερος από την μεριά των ηττημένων ήταν ο Στέφανος Καραγιάννης με 22 πόντους (5/12 βολές, 7/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λαθάκι.

Συνολικά οι Στιφάδο Bulls είχαν 17/30 βολές, 24/47 δίποντα, 3/12 τρίποντα. Είχαν επίσης 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι War Gamers από την άλλη, είχαν 9/19 βολές, 13/34 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 11 λάθη.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Λίγγος 9 (1τρ 8ρ), Κορωνιός 12 (6ρ), Μπαλαούρας 10, Χριστόπουλος 25 (7ρ 5ασ), Χριστοδουλόπουλος 2, Παγουλάτος 6 (12ρ), Γκόγκας 10 (2), Βαρβιτσιώτης.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Παρίσος 14 (3), Σούλης 3 (1), Καραγιάννης 22 (1τρ 12ρ), Μέμεζας 1, Κωνσταντίνου 3 (1), Καρατζής 2, Χαλούδης 8, Προσελέντης, Σοφούλης, Λαζαράκος, Γιαννούλης 6 (2).

Τι μας άρεσε: Όλη η ροή του παιχνιδιού μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Τι δεν μας άρεσε: Τα νεύρα στο τέλος που χάλασαν ότι ωραίο είχαμε παρακολουθήσει.